Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Podziemna trasa turystyczna w Sandomierzu

Noclegi w okolicy Podziemnej trasy turystycznej w Sandomierzu

Podziemna trasa turystyczna w Sandomierzu

W Sandomierzu znajduje się zespół dawnych miejskich piwnic oraz składów, który obecnie został połączony w trasę dostępną dla zwiedzających. Wejście znajduje się przy Rynku 12 natomiast koniec trasy położony jest w budynku Ratusza. To wspaniała atrakcja pozwalająca na poznanie podziemi Sandomierza.

Trasa turystyczna została udostępniona do zwiedzania w 1977 roku. Składa się z 34 pomieszczeń połączonych ze sobą. Najgłębsze pomieszczenie znajduje się 12 metrów nad powierzchnią miasta. Trasa składa się z kupieckich piwnic oraz składów. Liczy 470 metrów długości. Część sal posiada ekspozycję, na którą składają się z przedmioty opowiadające o historii Sandomierza, pamiątki z dawnego życia codziennego mieszkańców oraz przedmioty rzemieślnicze, które wytworzyli dawniej własnoręcznie mieszkańcy Sandomierza. Trasę zwiedza się z przewodnikiem, który przytacza liczne legendy związane z tym miejscem. Jest to jedna z największych atrakcji miasta i główny punkt wycieczki wielu turystów odwiedzających Sandomierz.

Historia podziemnej trasy

Podziemne magazyny pod miastem prawdopodobnie powstały w XIV wieku. W tym czasie kupcy, którzy szukali nowego miejsca do przechowywania swoich towarów drążyli piwnice pod miastem. Przez wiele lat pod Sandomierzem powstawał swoisty labirynt pomieszczeń i korytarzy, który dziś można zobaczyć z przewodnikiem. W wyniku prac zabezpieczających podziemne pomieszczenia postanowiono stworzyć trasę, która będzie dostępna dla turystów. W jej skład wchodzą prawdziwe korytarze i piwnice, które zostały wybudowane wiele wieków temu. Każde pomieszczenie i korytarz posiada swoją własną nazwę. W skład lochów wchodzi na przykład sala katowska, chodnik górniczy, korytarz straceńców czy komnata Haliny Krępianki.

Zwiedzanie

Podziemia Sandomierza każdego roku odwiedza tysiące turystów. Trasa czynna jest we wszystkie dni tygodnia, przez cały rok za wyjątkiem pierwszego stycznia, Niedzieli Wielkanocnej, Bożego Narodzenia oraz 1 listopada. W sezonie letnim trasa czynna jest od godziny 10:00 do 18:00, natomiast poza sezonem w godzinach 10:00 do 17:00. Bilet wstępu można zakupić w kasie Podziemnej Trasy Turystycznej. Szczegółowe informacje oraz aktualny cennik można znaleźć na: www.podziemna-trasa-turystyczna.pl.

Polecane obiekty w okolicy Podziemnej trasy turystycznej w Sandomierzu