Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu rynku w Sandomierzu

Rynek w Sandomierzu

Sandomierz to przepiękne miasto położone w województwie świętokrzyskim. Zostało założone na siedmiu wzgórzach, które znajdują się nad brzegami Wisły. Warunki naturalne, bliskość innych dużych miast oraz wspaniałe zabytki sprawiają, że miasto to jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów przez cały rok. Jednym z pierwszych miejsc, gdzie udają się goście jest rynek w Sandomierzu.

Położenie

Sandomierski rynek znajduje się w lewobrzeżnej części miasta, na starym mieście. Z jego naroży wychodzą ulice, które prowadzą we wszystkie najważniejsze zakamarki Sandomierza. Dojechać tutaj można korzystając z usług komunikacji miejskiej, a jeśli jesteśmy tylko przejazdem, to na rynek dostaniemy się z okolic krzyżówki dróg krajowych nr 77 i 79.

Wygląd rynku

Rynek w Sandomierzu to duży plac o wymiarach 100 na 110 metrów, który jest lekko pochyły. Różnica poziomów wynosi tutaj około 15 metrów. Praktycznie na jego środku znajduje się miejski ratusz. Towarzyszy mu studnia miejska oraz figura Matki Boskiej. Ostatnio znalazła się tu również duża kotwica, znajdująca się w południowo-zachodniej części placu. Rynek w ostatnich latach bardzo wyładniał i przyciąga rzesze turystów. Znajduje się tu kilka drzew, które wraz z kamienicami najbliżej płyty placu rzucają cień. Korzystają z tego turyści przesiadujący w piwnych ogródkach, otaczających cały rynek. W kamienicach mieszczą się nie tylko kawiarnie oraz restauracje, ale także galerie sztuki i sklepy z pamiątkami. Życie toczy się tutaj do późnych godzin nocnych, a w sezonie często organizowane są tu również liczne wydarzenia kulturalne.

Ratusz i kamienice

Jednym z najważniejszych obiektów na sandomierskim rynku jest ratusz. Wzniesiony został pierwotnie w połowie XIV wieku, w stylu gotyckim. W następnych latach kilkukrotnie go przebudowywano. Od połowy ubiegłego wieku, na ratuszowej wieży znajduje się zegar słoneczny. O 12:00 każdego dnia z wieży grany jest hejnał sandomierski. W budynku mieści się m.in. Urząd Stanu Cywilnego oraz jeden z oddziałów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Warto zwrócić uwagę również na kamienice, które otaczają rynek. Są wśród nich obiekty zarówno renesansowe, jak i gotycko-renesansowe. Z rynku rozpoczyna się także zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej, której długość przekracza 500 metrów.

Polecane obiekty w pobliżu rynku w Sandomierzu