Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Wdżaru

Wdżar

Góra Wdżar, nazywana też gwarowo Górą Zwor lub Wdżor, położona jest w Paśmie Lubania, pomiędzy przełęczami Drzyślawa i Snozka oraz na granicy między miejscowościami Kluszkowce i Krośnica. Ciekawostką jest jej niejasna przynależność geograficzna, w niektórych przewodnikach wymieniana jest jako część Pienin, w innych z kolei zaliczana jest do Gorców. Jej charakterystyczny, tylko częściowo zalesiony szczyt o kształcie kopuły pięknie góruje nad okolicą.

Charakterystyka Góry Wdżar

Wdżar jest górą wyjątkową także ze względu na swoje pochodzenie, które niektórzy geologowie zaliczają do wulkanicznego, twierdząc że szczyt jest stożkiem wulkanicznym, na co wskazują specyficzne skały, z których jest zbudowany: andezyty – tzw. skały magmowe. To właśnie wyjątkowość budowy góry Wdżar jest przedmiotem jej dokładnych badań od ponad 100 lat, a umiejscowiony na jej zboczach ośrodek narciarski Czorsztyn-Ski bywa nazywany Krainą Śpiącego Wulkanu. Na samym szczycie góry panują dodatkowo anomalie magnetyczne powodujące odchylanie się igły kompasu w kierunku południowym zamiast północnym.

Trasy i atrakcje na Górze Wdżar

Na szczyt Góry Wdżar można dostać się na kilka sposobów. Turyści mogą wybrać szlak pieszy od strony południowej, łatwiejszy, na początku którego warto odwiedzić umiejscowioną tam bacówkę i kupić oscypki. Od strony zachodniej prowadzi trasa dla bardziej wytrawnych piechurów, poza tym jest tam działający cały rok wyciąg krzesełkowy dowożący zwiedzających na samą górę oraz trasa rowerowa dla wielbicieli ekstremalnych zjazdów i adrenaliny. Na samym szczycie Wdżaru znajdziemy tablicę informacyjną wskazującą, które szczyty gór można dostrzec z wybudowanej tutaj platformy widokowej oraz miejsca piknikowe pozwalające na odpoczynek przed dalszymi trasami górskimi.

W okresie zimowym Góra Wdżar staje się mekką narciarzy i snowboardzistów korzystających ze stoków i wyciągów działających tutaj w ramach otwartego w 2001 roku ośrodka narciarskiego Czorsztyn-Ski. Wyciągi krzesełkowe, talerzykowe i dla dzieci pozwalają na korzystanie z ponad 4500 metrów ośnieżonych i ratrakowanych tras oraz pełnej infrastruktury umilającej przerwy między zjazdami: punktów gastronomicznych, mini zoo lub szkółek narciarskich pozwalających na doskonalenie swoich umiejętności zjazdowych.

Polecane obiekty w pobliżu Wdżaru