Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Bartłomieja Apostoła w Niedzicy

Kościół Św. Bartłomieja Apostoła w Niedzicy

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła w Niedzicy to wiele lat wspaniałej historii i tradycji, okraszonej niesamowitymi rozwiązaniami architektonicznymi. To jeden z obowiązkowych punktów do zwiedzania podczas wędrówki po Niedzicy.

Sześć wieków historii

Kościół ten datowany jest na drugą połowę XIV wieku, jednak nie do końca wiadomo, jak wyglądała jego wcześniejsza struktura, był bowiem przebudowywany. Pierwotnie z pewnością zbudowany z drewna, następnie od zewnątrz obmurowany kamieniem, stanowi obecnie doskonały przykład zmieniającej się sakralnej architektury. Badania archeologiczne potwierdzają, że pierwsze fundamenty kościoła mierzyły niewiele ponad dziesięć metrów długości, była to więc budowla bardzo mała nawet na na tamtejsze czasy.

Wnętrze kościoła św. Bartłomieja uległo gruntownej renowacji około połowy wieku XVIII, kiedy staraniem ówczesnego proboszcza oraz szlacheckiego opiekuna Niedzicy – barona Giovanellego – ściany oraz sufit pokryto malowidłami, a także przebudowano ołtarz, ambonę i dostawiono ławy w bocznych nawach. Kolejna wielka przebudowa miała miejsce w roku 1912 – kilka lat po ogromnym pożarze w Niedzicy, wtedy odnowiono i postawiono na nowo wieżę oraz dach kościoła, który w niezmienionej już formie pozostał do dziś.

Co dla turystów?

Kościół św. Bartłomieja stanowi dużą atrakcję dla turystów i to nie tylko tych zainteresowanych jego religijnym i sakralnym charakterem. Na uwagę zasługują bowiem przede wszystkim malowidła na ścianach, kolorowe zdobienia oraz delikatnie pozłacane wykończenia wewnątrz kościoła. W słoneczne, jasne dni można też podziwiać przepiękne witraże zdobiące prezbiterium. Specyficzny jest również układ strukturalny całej budowli, który zawdzięcza ona wielokrotnemu przebudowywaniu, dobudowywaniu i remontom.

Zwiedzanie

Swobodnie przez cały rok zwiedzać można zarówno plac przed kościołem, jak i sam kościół, nie są za to pobierane żadne opłaty. Warunkiem jest jedynie robienie tego poza godzinami trwania mszy świętych, nabożeństw oraz okolicznościowych uroczystości. Nie można też zwiedzać wieży, jest ona zamknięta dla turystów. Więcej szczegółów można znaleźć na http://parafianiedzica.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Bartłomieja Apostoła w Niedzicy