Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Pienińskiego Parku Narodowego

Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy jest jednym z najpiękniejszych parków narodowych w Polsce. Unikatowe gatunki roślin i zwierząt, atrakcyjna rzeźba terenu, romantyczne zakątki oraz liczne ścieżki piesze oraz rowerowe przyciągają corocznie tysiące turystów.

Powstanie parku

Park został utworzony w 1932 roku jako pierwszy park w Polsce. Chroni najcenniejsze i najpiękniejsze obszary Pienin. Ma najwyższy wśród wszystkich polskich parków narodowych wskaźnik nasilenia ruchu turystycznego w przeliczeniu na 1 ha powierzchni. Na gości czeka aż 35 km malowniczych szlaków.

W sercu Pienin

Pieniny słyną z urokliwych szczytów i wzniesień, wśród których wije się malownicza wstęga Dunajca, gdzie odbywają się słynne na całą Europę rejsy tratwami flisackimi. Spływ rozpoczyna się na przystani w Sromowcach - Kątach, gdzie znajduje się m.in. parking, pawilon wystawowy, punkt informacji turystycznej, kioski z pamiątkami, restauracja oraz kasy biletowe. Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października. Łodzie wypływają z minimum 10 osobami na pokładzie codziennie oprócz pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych i Bożego Ciała. Cisza, spokój, ocean drzew, zieleń, górskie szczyty, śpiew ptaków, magiczne odgłosy przyrody… Trudno jest opisać emocje i wrażenia towarzyszące rejsom, to po prostu trzeba przeżyć na własne skórze, poczuć i zrozumieć czar tego miejsca.

Największą osobliwością Pienińskiego Parku Narodowego i jego znakiem rozpoznawczym są Trzy Korony, czyli drugi najwyższy szczyt w Pieninach o wysokości 982 m n.p.m. Tworzą go trzy wierzchołki: Okrąglica, Płaska Skała i Pańska Skała. Na pierwszym z nich znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama na Pieniny. Należy jednak pamiętać, że w wakacje bywa tu tłoczno. Park skrywa w sobie wiele magicznych zakątków. Jednym z nich jest malowniczy Wąwóz Homole, dla którego ochrony wytyczono rezerwat przyrody. Poprowadzony szlak zielony umożliwia dotarcie do najwyższego szczytu Pienin – Wysokiej – 1050 m n.p.m. Pieniński Park Narodowy ma jeszcze jedno unikatowe i zapierające dech miejsce. Jest nim szczyt Sokolica (747 m n. p.m.), na którym znajduje się popularna sosna karłowata. Na wysokości około 300 metrów nad taflą Dunajca można podziwiać oszałamiające widoki.

Prawy dopływ Wisły szczególnie malowniczo wieje się w pobliżu takich miejscowości jak Szczawnica i Sromowce, gdzie głęboko wcięty wąwóz otoczony jest stromymi turniami, których wysokość przekracza nawet 300 m. Rejs trawa zwykle nie dłużej niż trzy godziny, a miejscem docelowym może być Szczawnica lub Krościenko. W przypadku pierwszego punktu docelowego za bilet normalny zapłacimy ok. 54 zł, natomiast ulgowy przysługujący dzieciom do lat 10 – ok. 30 zł. Sprzedaż biletów odbywa się od 9.00 do 15.00 od kwietnia do października (w niektórych miesiącach trwa dłużej).

Polecane obiekty w pobliżu Pienińskiego Parku Narodowego