Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Zamek w Muszynie

Noclegi w pobliżu Zamku w Muszynie

Zamek w Muszynie

Muszyna-Zdrój jest dużą miejscowością o charakterze uzdrowiskowym, leżącą w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim. Jest tu także wiele interesujących atrakcji turystycznych, jedną z najbardziej znanych są Ruiny Zamku Starostów, które znajdują się w paśmie Koziejówki, na wysokim wzgórzu nad Popradem, które jest nazywane Basztą lub Zamczyskiem.

Historia Zamku

Zamek w Muszynie wybudowano w 1390 roku za panowania Kazimierza Wielkiego. Wcześniej w miejscu tym znajdował się drewniany gródek, który został wzniesiony prawdopodobnie w XI wieku. Miejsce to miało charakter typowo obronny, zważywszy na jego lokalizację wysoko w górach. W 1474 roku zamek został zniszczony przez Węgrów, a następnie odbudowany przez mistrza Aleksa z Bardiowa. Zamek uzyskał wtedy renesansowy charakter. Starosta wybudował sobie w tym czasie dwór u stóp góry, zaś sam zamek zaczął w tym czasie pełnić rolę tylko obronną. Do XVII wieku na zamku pełnili wartę strażnicy, jednak w późniejszych latach mocno on podupadł, zwłaszcza po pożarze. Z biegiem czasu z warownego zamku pozostały tylko ruiny. Obiekt można zwiedzać przez cały rok, a wstęp jest bezpłatny.

Atrakcje okoliczne

Od strony południowej na ruinach zamku stoi przepiękna figurka Najświętszej Maryi Panny, która pochodzi z 1979 roku. Wcześniej w tym samym miejscu stała inna figura o tej samej charakterystyce, która została tam postawiona jeszcze w 1936 roku. Co roku odbywają się pod nią tradycyjne nabożeństwa majowe.

Atrakcją są także ścieżki spacerowe w Parku Baszta. Na całej trasie ustawiono liczne altany i ławeczki, gdzie można odpocząć i nacieszyć oczy pięknymi krajobrazami. Na jednej z tras można się natknąć na Kapliczkę Matki Boskiej Królowej Polski, która jest też nazywana Matką Boską Dobrej Rady. Kapliczka powstała w 1922 roku i raz do roku odbywa się w niej msza święta. Spacerując po parku można trafić również na źródło "Anna", które jest ogólnodostępne. Wody ze źródełka można się napić, jest niezwykle smaczna, a dodatkowo posiada właściwości zdrowotne.

Polecane obiekty w pobliżu Zamku w Muszynie