Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Muszynie

Kościół Św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Muszynie

Mimo że parafia św. Józefa istnieje w tym miejscu już od lat trzydziestych XIV wieku, to obecny kościół wybudowany został dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku na miejscu starego i drewnianego, który się spalił. Budowa barokowej świątyni trwała kilkadziesiąt lat od 1676 do 1728, a następnie była kilkakrotnie przebudowywana. Ostatnio w 1986 roku, gdy odnowiono zewnętrzną fasadę.

Historia kościoła

Nowy kościół św. Józefa w Muszynie został konsekrowany w 1749 roku i stał się głównym kościołem parafialnym w regionie. Budynek jest jednonawowy z bocznymi kaplicami i ołtarzami oraz z osobnym prezbiterium oddzielonym wewnętrznymi drewnianymi barierkami, za którymi znajdują się miejsca dla ważnych gości. Wraz z funkcjami religijnymi i kultycznymi pełnił także okresowo rolę obronną, o czym świadczą znajdujące się nad sklepieniem kościoła stanowiska strzelnicze. Wnętrze kościoła posiada klasycystyczny ołtarz z początku XIX wieku i zabytkową gotycką rzeźbę Matki Bożej z Dzieciątkiem, pochodzącą z II połowy XV wieku.

Frontową część kościoła wyróżnia zdobnicza elewacja oraz spadzisty dach, który zakończony jest po południowej stronie wieżą w stylu barokowym, z charakterystycznym baniastym hełmem. Odnowiona świątynia została otynkowana i pobielona, wracając tym samym do pierwotnego wyglądu z XVII wieku.

Ogrody Muszyńskie

Tym, co sprawia, że kościół św. Józefa jest tak ważny pod względem turystycznym, są znajdujące się przy nim ogrody biblijne. Otwarte zostały w czerwcu 2015 roku i rosną w nich wyłącznie rośliny, które spotkać można na kartach największej chrześcijańskiej księgi. Jest to największy tego typu ogród w Polsce liczący 1,3 ha powierzchni. Podzielony jest na pięć sektorów: Ogród Zbawienia, Krajobrazów religijnych, Dla zakochanych, Dziecięcy oraz Winnica Pańska. Każdy z sektorów charakteryzuje się unikatowym bogactwem roślinnym. Dodatkowo na terenie ogrodu znajduje się źródło wody mineralnej noszące nazwę „Maryja”.

Informacje dla zwiedzających

Dla turystów ważną informacją jest to, że wstęp do ogrodu biblijnego w Muszynie przy kościele św. Józefa jest bezpłatny. Ogrody są zamknięte w sezonie zimowym. W okresie letnim od wtorku do soboty bramy ogrodu otwarte są dla turystów od 10:00 do 18:00, natomiast w niedzielę od 9:00-19:00. Bardziej dokładne informacje można znaleźć pod adresem http://www.muszynskieogrodybiblijne.pl/.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Muszynie