Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Zamek w Lublinie

Noclegi w pobliżu Zamku w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie to jeden z najciekawszych obiektów znajdujących się w tym mieście. Był wielokrotnie przebudowywany. Od 1957 roku w zamku znajduje się główna siedziba Muzeum Lubelskiego.

Historia zamku

W czasach Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu wzniesiono gród, a w XIII wieku wybudowano murowaną wieżę. Był to pierwszy murowany element zamku. W XIV wieku powstał zamek, który otoczono murem obronnym. Zbudowano także gotycki pałac dla króla. W 1520 roku rozpoczęła się przebudowa zamku, który zamieniono w okazałą renesansową rezydencję. W 1569 na Zamku w Lublinie podpisano akt unii polsko-litewskiej, znanej jako unia lubelska. W XIX wieku wzniesiono nową budowlę przeznaczoną na więzienie. Znajdowało się tutaj więzienie carskie, a w czasie okupacji więzienie niemieckie, po 1944 r. podlegające Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego. Więzienie zlikwidowano w 1954 roku.

Kompleks zamkowy

W skład kompleksu wchodzi między innymi kościół zamkowy pod wezwaniem Trójcy Świętej wzniesiony w stylu gotyckim. Pełnił on funkcję kaplicy królewskiej. Wnętrze kaplicy zostało pokryte malowidłami bizantyjsko-ruskimi. Malowidła zachowały się do czasów współczesnych i sprawiają, że kaplica jest zabytkiem w skali międzynarodowej. Bardzo cenna jest także wieża zamkowa w stylu romańskim. Powstała ona w XIII wieku i służyła jako budowla obronno-mieszkalna. Posiada trzy kondygnacje. Wewnątrz muru o grubości 3,4 metra biegnie spiralna klatka schodowa.

Muzeum Lubelskie

Od 1957 zamek jest główną siedzibą Muzeum Lubelskiego. W związku z tym na zamku można obejrzeć różne ciekawe ekspozycje. Muzeum posiada wiele wystaw tematycznych, między innymi ekspozycję archeologiczną oraz wystawę medali i monet. Wśród eksponatów znajduje się również bogata kolekcja malarstwa polskiego i zagranicznego. Wystawa uzbrojenia przedstawia interesujące eksponaty od czasów średniowiecznych do II wojny światowej. Zwiedzający mogą również obejrzeć galerię sztuki zdobniczej, w której znajdują się meble, zegary, ceramika, wyroby ze srebra oraz tkaniny. Muzeum posiada także zbiory sztuki ludowej z Lubelszczyzny.

Muzeum otwarte jest: wtorek-niedziela w godz. 10:00 – 16:00. Ceny biletów: normalny 10 zł, ulgowy 6,50 zł. Więcej informacji dostępnych jest na oficjalnej stronie internetowej: http://www.muzeumlubelskie.pl/Aktualnosci-5-20-20-44-173.html

Polecane obiekty w pobliżu Zamku w Lublinie