Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza w Lublinie

Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza w Lublinie

Lublin to miasto, które cały czas potrafi zaskakiwać. Powstają w nim coraz to nowsze formy spędzania wolnego czasu. Swoje oddziały wciąż poszerza Muzeum Lubelskie. Jednym z nowszych przedsięwzięć jest otwarcie Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza.

Legenda pisarza

Muzeum mieści się na ulicy Złotej 3. Podczas zwiedzania Starego Miasta bardzo łatwo jest natrafić na to miejsce, ponieważ znajduje się ono w niedalekiej odległości Teatru Starego czy Targu pod Zamkiem. Poeta, który już za życia był otoczony swego rodzaju legendą doczekał się miejsca upamiętniającego jego twórczość. Z propozycją wyszli Stanisław Fita i Lech Ludorowski w swoim artykule „Ocalmy pamięć wielkich”. Pomysł ten został podchwycony przez żyjących jeszcze przyjaciół Czechowicza. Postanowili oni przekazać instytucji swoje pamiątki i książki z dedykacjami od artysty. Do tej inicjatywy bardzo pozytywnie i rzeczowo podeszły władze miasta. Realizacja tego projektu nastąpiła w latach 1963-1965.

Ogromne znaczenie miała inicjatywa Tadeusza Kłaka (ówczesnego kierownika Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie). To on zebrał nieocenioną ilość dokumentów, rękopisów i listów samego Czechowicza. On też zajął się opracowaniem scenariusza pierwszej wystawy poety. Uroczyste otwarcie muzeum miało miejsce 9 września 1968 roku. Jednak ulica Złota nie była jego pierwotnym miejscem urzędowania. Początkowo swoją siedzibę muzeum miało w budynku poklasztornym przy ulicy Narutowicza 10 (do 1999 roku). Następnie mieściło się w Dworku Wincentego Pola do roku 2002. Wtedy to przeniesiono je na ulicę Złotą, gdzie dziś można podziwiać wiele rękopisów, fotografii oraz pamiątek po Czechowiczu.

Zwiedzanie

W poniedziałki muzeum jest nieczynne. Odwiedzać je można od wtorku do niedzieli w godzinach zależnych od pory roku. W okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia w godzinach: 10:00 – 18:00, w okresie od 1 września do 31 maja: w godzinach 10:00 – 17:00. Ceny biletów wynoszą: normalny 5,50 zł, ulgowy 4,50 zł. Istnieje również możliwość zakupu biletu rodzinnego oraz zwiedzania z przewodnikiem (25 zł). Wszystkie szczegółowe informacje znajdują się pod adresem www.muzeumlubelskie.pl

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza w Lublinie