Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Jana Chrzciciela i Św. Jana Ewangelisty w Lublinie
Kościół Św. Jana Chrzciciela i Św. Jana Ewangelisty w Lublinie
Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie to perła architektury barokowej i największy kościół w mieście. Została wzniesiona według projektu włoskich architektów Józefa Briccio i Jana Marii Bernardoniego. Kościół zlokalizowany jest przy ulicy Królewskiej 10.
Historia archikatedry
Pierwotnie archikatedra pełniła funkcję kościoła klasztornego jezuitów. Jej budowę rozpoczęto w 1585 roku. W 1752 roku bazylikę w stylu późnorenesansowym zniszczył straszliwy pożar. Świątynię szybko odbudowano, dodając wspaniałą dekorację w postaci fresków wykonanych przez Józefa Majera – nadwornego malarza króla Augsta III Sasa. Po kasacji zakonu jezuitów, kościół zaczął powoli podupadać. Stopniowo niszczały malowidła i wyposażenie, ostatecznie rząd austriacki przeznaczył budynek na skład zboża. Na szczęście świątynia została odbudowana i odnowiona. W 1805 roku podniesiono ją do rangi katedry. Przy archikatedrze wybudowano Wieżę Trynitarską. Na wieży znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać zabytki Starego Miasta.
Zwiedzanie
Zwiedzanie świątyni można zacząć od kaplicy Najświętszego Sakramentu - najstarszego zabytku, który przetrwał wewnątrz archikatedry. W Zakrystii Akustycznej znajdują się zabytkowe przedmioty liturgiczne np. brewiarze i ornaty, a także freski Józefa Majera. Wewnątrz świątyni można podziwiać również arcydzieła malarstwa „Ucztę Heroda” i „Ostatnią wieczerzę” , a także rzeźby św. Franciszka Ksawerego, św. Michała Archanioła, św. Marii Magdaleny.
Warto zwiedzić skarbiec, gdzie w przeszłości przechowywano wartościowe przedmioty kultu. To pomieszczenie jest zwieńczone dwoma sklepieniami ozdobionymi freskami. Freski namalowane przez Majera są autentyczne i zachowały się do czasów współczesnych bez większych deformacji. W sali znajdują się wazony, malowidła i figury. Dla turystów otwarto również krypty, gdzie leżą zmarli biskupi lubelscy. Archikatedrę można zwiedzać w każdy dzień tygodnia, oprócz czasu, gdy sprawowane są nabożeństwa. Wejście do krypt, skarbca i zakrystii akustycznej jest możliwe od wtorku do soboty po wcześniejszym zakupieniu biletów.
Godziny otwarcia: wtorek-sobota 10.00 – 16.00. Ceny biletów wynoszą – normalny 4 zł, ulgowy 3 zł.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!