Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

Noclegi w pobliżu Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

Jego najsłynniejszym lokatorem i jednocześnie administratorem ziem należących do kapituły warmińskiej był astronom Mikołaj Kopernik. Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie dziś mieści zbiory Muzeum Warmii i Mazur, dokumentujące rozwój i kulturę tych ziem w ramach ekspozycji archeologicznych, historycznych, numizmatycznych, sztuki, rzemiosła artystycznego oraz piśmiennictwa i kultury ludowej.

Charakterystyka stylu i historia zamku

Zamek Kapituły Warmińskiej został wybudowany w XIV wieku w stylu gotyckim. Pierwotnie składał się z jednego skrzydła dziś mieszczącego się po północno-wschodniej stronie czworokątnego dziedzińca. Kolejne skrzydło dobudowano w XV wieku, a w XVI przebudowano wieżę nadając jej okrągły kształt. Przynależność do kapituły warmińskiej spowodowała, że zamek przez lata aż do 1454 roku należał do zakonu krzyżackiego, odgrywając znaczącą rolę w trakcie wojen polsko-krzyżackich. Został m.in. zdobyty bez walki przez wojska polskie po bitwie pod Grunwaldem, w trakcie wojny trzynastoletniej był natomiast zdobyczą raz jednej, raz drugiej strony toczących się walk.

Administrujący zamkiem w latach 1516-1521 Mikołaj Kopernik był także osobą odpowiedzialną za przygotowanie zamku do obrony przed atakiem Krzyżaków. Poza nim, Zamek Kapituły Warmińskiej gościł także znakomite osobowości tamtych czasów, m.in. Jana Dantyszka – poetę sarmackiego w latach 1538 oraz 1541, a także Marcina Kromera – autora piszącego zarówno po polski, jak i łacinie. Stopniowo zamek tracił na znaczeniu jako obiekt obronny, a w roku 1921 rozpoczęło tutaj działalność muzeum przekształcone w 1945 roku w Muzeum Warmii i Mazur działające do dzisiaj.

Pamiątki wielkiego astronoma

Zamek w Olsztynie odwiedzany jest przede wszystkim ze względu na swojego słynnego lokatora – Mikołaja Kopernika. Wykonaną przez niego własnoręcznie astronomiczną tablicę doświadczalną z 1517 roku można oglądać na ścianie krużganka. Na zamku na stałe zorganizowano także ekspozycję dotyczącą życia astronoma oraz wspomniane wcześniej interesujące zbiory Muzeum Warmii i Mazur.

Zwiedzanie

Ceny biletów: normalny – 10 zł, ulgowy – 8 zł, rodzinny (2+1) – 20 zł, rodzinny (2+2, 2+3, 1+3) – 25 zł, wejście na wieżę – 4 zł.

Godziny otwarcia:

  • maj – czerwiec, wrzesień: godz. 9:00 – 17:00, w niedziele: godz. 10:00 – 18:00
  • lipiec – sierpień: godz. 9:00 – 18:00
  • październik – kwiecień: godz. 10:00 – 16:00, niedziela: 10:00 – 18:00

W poniedziałki muzeum jest nieczynne.

Polecane obiekty w pobliżu Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie