Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Marcina i Św. Mikołaja w Bydgoszczy

Kościół Św. Marcina i Św. Mikołaja w Bydgoszczy

Katedra św. Marcina i Mikołaja jest gotyckim kościołem farnym. Tym tytułem mianuje się najstarszy kościół w mieście lub główny kościół w dekanacie. To wyjątkowe miejsce, które warto odwiedzić podczas pobytu w Bydgoszczy.

Historia katedry

W miejscu obecnej murowanej katedry już w 1346 r. stanął pierwszy, drewniany kościół w tej części miasta. Przynależała do niego szkoła parafialna i cmentarz. Nieznana jest data przebudowy kościoła na murowany wiadomo jednak, że w czasie pożaru w 1425 r. nie był on już drewniany, ponieważ w tym samym roku odbył się tu synod duchowieństwa, który organizowano w nowoczesnych murowanych świątyniach. Korzystnym dla świątyni wydarzeniem w historii była wojna trzynastoletnia, która rozpoczęła się w 1454 r. Spowodowała ona bowiem spory napływ gotówki do miasta. Wtedy to podwyższono dachy, zmodernizowano szczyty, zastosowano sklepienie gwiaździsto-sieciowe oraz wybudowano wieżę, kaplicę i wieżyczkę na dzwon-miniaturkę. Kościół został oddany do pełnego użytku po zakończeniu odbudowy w 1466 r.

W XVI i XVII w. wciąż trwały rozbudowy i prace konserwacyjne kościoła. Niestety wraz z pogarszającą się sytuacją finansową miasta w XVII w. budynek przeistaczał się w ruinę. W XVIII w. część ścian we wnętrzu świątyni udekorowano figuralną polichromią oraz nagrobnymi epitafiami. W tym czasie kościół był bogato wyposażony w różnego rodzaju przedmioty rzemiosła artystycznego oraz w relikwie. Część z nich zachowała się do dziś. W okresie zaborów kościół wykorzystywano do celów wojskowych.

Ukryte i ocalone elementy wnętrza

W latach 1819-1829 świątynia przeszła gruntowaną renowację, w tym czasie był to jedyny kościół parafialny, jednakże uczęszczanie do niego było zakazywane przez władze. Głównym powodem było wygłaszanie kazań w języku polskim. W czasie II wojny światowej kościół przekazany został Niemcom. Nakazano również wywózkę jego wyposażenia w głąb Rzeszy. Nie udało się to, ponieważ Polacy ukryli je w dworach wiejskich w okolicy Bydgoszczy. Dzięki temu w polskich rękach pozostał obraz Matki Boskiej z Różą. 25 marca 2004 r. kościół stał się katedrą diecezji bydgoskiej.

Architektura sakralna

Aktualnie katedra ta stanowi perełkę architektury sakralnej w województwie kujawsko-pomorskim. W jej wnętrzu zachowały się trzy z prawie 20 niegdyś zdobiących go ołtarzy. Najważniejszym z nich jest ołtarz Najświętszej Maryi Panny ufundowany w 1466 r. Jego ozdobą był wspomniany wcześniej oraz Maryi z różą i Dzieciątkiem. Ponadto w kościele wciąż podziwiać można ołtarz św. Barbary z 1590 r. i św. Krzysztofa z 1617 r. Po dziś dzień przetrwała jedna z 4 kaplic — późnorenesansowa kaplica św. Krzyża z 1617 r.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Marcina i Św. Mikołaja w Bydgoszczy