Korbielów

Położenie geograficzne

Korbielów to nieduża wioska, administracyjnie położona w województwie śląskim, powiecie żywieckim w gminie Jeleśnia. Zlokalizowana na południu Polski miejscowość pozwala na korzystanie z licznych szlaków turystycznych, a także stoków narciarskich rozciągających się po terenach Beskidu Żywieckiego. W pobliżu Korbielowa znajduje się przejście graniczne na Orawę, czyli na Słowację. W tym celu należy udać się w kierunku podnóża Babiej Góry wznoszącej się na wysokości 1725 metrów n.p.m.

Historia Korbielowa

Bardzo interesującą kwestią w historii Korbielowa jest pochodzenie nazwy wsi. Jak można znaleźć w historycznych zapiskach nazwa miejscowości pochodzi od słowa Korbiel. Występują trzy wersje wyjaśniające jego pochodzenie. Mówi się, że nazwa Korbielów miałaby się wywodzić między innymi od góry, na której znajduje się wioska. Jej kształt opisywany był w następujący sposób „jakoby korba przegięta”. Z drugiej strony mowa jest również o bogatym paniczu Korbielu, który przejeżdżając przez wioskę naglę zmarł. Trzecia wersja podpowiada, iż nazwa miejscowości miała rzekomo wziąć się od zbójnickiego hasła „w torbie łów”. Później takie stwierdzenie miało być po prostu zniekształcone, przez co powstała nazwa wsi Korbielów.

Początek założenia osady przypada na czasy XVI wieku. Wtedy najprawdopodobniej na ówczesnym terenie Korbielowa mieli się osiedlić pasterze, którzy przywędrowali do Beskidu Żywieckiego aż z terenu Półwyspu Bałkańskiego. W kolejnych latach, a dokładniej na początku XVII wieku rozpoczęło się przekształcanie górzystego terenu na potrzeby uprawy roli. Gdy nastała bieda oraz głód, pasterze zaczęli imać się zbójnickiej działalności. Napady na bogaczy w większości kończyły się zdobyciem wielu łupów. Jednak każdy zbójnik, który wpadł w ręce wymiaru sprawiedliwości, zwykle ponosił karę śmierci.

W drugiej połowie XIX wieku na obszary górskie w okolicach Korbielowa, jak i również na teren samej osady zaczęli przybywać Żydzi. Dlatego to jeden z najbardziej zaludnionych regionów przez ludność pochodzenia żydowskiego. Korbielów w czasie II wojny światowej okazał się być wyjątkowo strategicznym punktem. To właśnie tutaj próbowano zablokować drogę prowadzącą z Przełęczy Glinne do Żywca.

Góra Pilsko

Turyści przyjeżdżający do Korbielowa są zachwyceni przede wszystkim urokami góry Pilsko. Góra wznosi się na wysokości 1557 metrów n.p.m. Jednocześnie z jej szczytu poprowadzone zostały słynne trasy wraz z wyciągami narciarskimi. Ponadto z każdym rokiem inwestycje w tego typu przedsięwzięcia są jeszcze bardziej rozwijane. Do obecnych tras zaliczają się między innymi: Kuligówka, Cypisel (dedykowane dla początkujących), Soliska, stoki Buczynki (dla średniozaawansowanych), trasy dla zaawansowanych, które prowadzą bezpośrednio z szczytu Pilska do Szczawin, jak i również trasy turowe poprowadzone pomiędzy schroniskami Miziowa oraz Rysianka.

Słynne zabytki i atrakcje

Przyjeżdżając do Korbielowa należy pamiętać, iż sama wioska jest cenną atrakcją o walorach zabytkowych, ponieważ osada została założona przez wołoskich pasterzy w XV wieku. Ponadto warto zwiedzić między innymi drewnianą kaplicę, która została wybudowana mniej więcej w II połowie XIX wieku, a także drewniany dom pochodzący z połowy XIX wieku.

Osoby, które uwielbiają poznawać naturę i stronią od cywilizacji będą zadowolone możliwością podziwiania tutaj koni huculskich. Zostały one sprowadzone wraz z ludami wołoskimi. Są odporne nie tylko na różne warunki pogodowe, ale również doskonale radzą sobie podczas przejażdżek po górskich terenach.

Dla aktywnych turystów prawdziwą atrakcją będą również piesze wycieczki po wyznaczonych szlakach turystycznych. Na specjalną uwagę zasługują szlaki wychodzące bezpośrednio z Korbielowa. Żółtym szlakiem dojdziemy do Hali Miziowej, niebieskim - do Przełęczy Przysłopy, szlakiem zielonym również dojdziemy do Hali Miziowej, ale od strony Jontek. Natomiast do tego schroniska możemy także dotrzeć szlakiem czerwonym, prowadzącym bezpośrednio od Korbielowa przy granicy. Punkt ten wznosi się na wysokości 809 metrów n.p.m.

Noclegi

Zatrzymując się w Korbielowie, nie będzie najmniejszego problemu z otrzymaniem noclegu. Jest tutaj naprawdę mocno rozbudowana baza noclegowa, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie odpowiednie udogodnienia. Najbardziej zagorzali piechurzy mogą nocować w górskich schroniskach. Oprócz tego można wynająć kwatery w prywatnych domach, pokoje w pensjonatach czy też hotelach. Dla wyjeżdżających bardziej zorganizowaną grupką, w gronie rodzinnym lub znajomych ciekawym rozwiązaniem może być wynajęcie całego domku turystycznego. Osoby podróżujące z małymi dziećmi, na pewno będą najbardziej zadowolone z warunków, jakie przygotują im tutejsze ośrodki agroturystyczne.

Gdzie warto zjeść?

W Korbielowie można liczyć na całkiem dobrze rozbudowaną sieć gastronomiczną. Oczywiście warto zacząć od regionalnych przysmaków, a szczególnie słynnych oscypków góralskich. Przy każdym stoku funkcjonuje bar, w którym można zjeść i napić się czegoś ciepłego. Osoby tęskniące za jedzeniem bardziej im znanym, mogą korzystać z powodzeniem z menu tutejszej pizzerii.

Warto wiedzieć

Przy Banku Spółdzielczym znajduje się bankomat, w którym można wypłacić gotówkę. Ponadto taką transakcję można wykonać również w miejscowym sklepie Żabka. Najbliższa apteka znajduje się w sąsiedniej wsi Krzyżowa. Walutę można wymienić w najbliższym kantorze znajdującym się przy granicy ze Słowacją.

 

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Korbielowie.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
9 ℃
min. 2 ℃
maks. 13 ℃
opady 8.29 mm
śnieg z deszczem
jutro
17 ℃
min. 6 ℃
maks. 19 ℃
brak opadów
bezchmurnie
pojutrze
17 ℃
min. 8 ℃
maks. 17 ℃
brak opadów
pochmurnie
2024-04-01
16 ℃
min. 6 ℃
maks. 18 ℃
opady 4.69 mm
umiarkowane opady deszczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!