Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Wieży ciśnień w Bydgoszczy

Wieża ciśnień w Bydgoszczy

Wieża ciśnień w Bydgoszczy to zabytkowa wieża wchodząca w skład kompleksu Wodociągów Miejskich w Bydgoszczy. Znajduje się na krawędzi Zbocza Bydgoskiego w parku Henryka Dąbrowskiego.

Historia wieży

Wieżę ciśnień wybudowano w latach 1898-1899, została oddana do użytku w 1900 roku. Na lokalizację tego obiektu wybrano bardzo atrakcyjne miejsce, park znajdujący się na wzgórzu w pobliżu starówki, ponieważ planowano wykorzystać ją również jako punkt widokowy. Za wejście na galeryjkę widokową pobierano drobne opłaty. Po II wojnie światowej taras zamknięto.

Obecnie dzięki staraniom wodociągów bydgoskich punkt widokowy został ponownie udostępniony i w ramach biletu muzealnego można podziwiać panoramę Bydgoszczy. Oczywiście podstawowym zadaniem wieży było zapewnienie dostaw wody. W tym celu zamontowano zbiornik wodny o pojemności 1260 m³, który wykorzystywano do utrzymania właściwego ciśnienia w sieci wodociągowej. Swoje funkcje wieża spełniała do 1990 roku, kiedy została wyłączona z eksploatacji.

Architektura wieży

Wieża jest wzniesiona na planie koła i utrzymana w stylu neogotyckim. Bryłę przykrywa stożkowy dach zwieńczony latarnią. Bęben znajdujący się na wyższej kondygnacji zdobiony jest ażurowym fryzem oraz krenelażem. Specyficzną cechą bydgoskiej wieży, która wyróżnia ją na tle innych obiektów tego typu, jest fakt, że część podzbiornikowa jest węższa od części zbiornikowej. Wewnątrz częściowo zachował się oryginalny wystrój, w tym kolorowe witraże w oknach i ściany pokryte drewnianą boazerią.

Muzeum

Obecnie wieża została wyremontowana i zaadaptowana na siedzibę muzeum poświęconego historii bydgoskich wodociągów. Budynek jest elementem ścieżki edukacyjnej, która zaczyna się od stacji pomp w Lesie Gdańskim. Wewnątrz wieży można obejrzeć między innymi elementy wyposażenia dawnych łazienek, drewniane rury wodociągowe, żetony na wodę, archiwalne dokumenty i zdjęcia. Zwiedzający mogą poszerzyć swoją wiedzę w multimedialnych infokioskach. Jedna z kondygnacji wieży jest wykorzystywana na wystawy. Galeria widokowa znajduje się 60 metrów ponad poziomem Starego Miasta, co zapewnia wspaniałe widoki.

Godziny otwarcia: poniedziałek-czwartek 11.00 - 16.00, sobota-niedziela 13.00 – 17.00. Ceny biletów: normalny 5 zł, ulgowy 2 zł.

Polecane obiekty w okolicy Wieży ciśnień w Bydgoszczy