Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Wąwozu Królowej Jadwigi w Sandomierzu

Wąwóz Królowej Jadwigi w Sandomierzu

Sandomierz jest przepięknym miastem, położonym na siedmiu wzgórzach nad wodami Wisły. Z powodu swego położenia bywa on czasem nazywany „małym Rzymem”. Możemy tu jednak nie tylko zobaczyć wspaniałe zabytki, będące dowodami bogatej historii tego regionu, ale również znaleźć kilka ciekawostek przyrodniczych. Jednym z popularniejszych miejsc na spacery jest wąwóz Królowej Jadwigi.

Położenie

Do tego słynnego wąwozu trafić bardzo łatwo. Znajduje się w lewobrzeżnej części miasta, niedaleko kościoła pw. Świętego Pawła. By tam trafić należy się kierować ulicą Staromiejską, która rozpoczyna swój bieg przy Zamku Królewskim. Kawałek przed kościołem, po lewej stronie znajdziemy wejście do wąwozu. Ciągnie się on aż do ulicy Świętej Królowej Jadwigi, która krzyżuje się z drogą nr 79.

Lessowy wąwóz

Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi to niesamowite miejsce o niepowtarzalnym charakterze. Jest to wąwóz lessowy podobny do kilku innych, jakie można w tej okolicy znaleźć. Rozciągają się one między poszczególnymi wzgórzami. Ten wąwóz jest jednak największy. Jego wysokość dochodzi do 10 metrów, a długość to prawie 500 metrów. Rozdziela od siebie wzgórza Świętopawelskie i Świętojakubskie.

Legenda mówi, że przez lata często spacerowała tym wąwozem królowa Jadwiga, czemu zawdzięcza on swoją nazwę. Wokół wąwozu rośnie las, na który składają się przede wszystkim drzewa liściaste – lipy, klony czy akacje. Sprawia to, że również jesienne spacery są prawdziwą przyjemnością, a dodatkowo idealnym momentem na wykonanie kilku ciekawych zdjęć. Najlepiej wybrać się na spacer wtedy, gdy od kilku dni nie padało. Intensywne opady sprawiają bowiem, że dno wąwozu staje się częściowo błotniste.

Atrakcje w okolicy

Niedaleko wąwozu przechodzi fragment europejskiej sieci dawnych szlaków pielgrzymkowych – Drogi św. Jakuba. Małopolski fragment tej drogi zaczyna się właśnie w Sandomierzu, a po około 200 kilometrach kończy w Krakowie. W okolicach wąwozu Królowej Jadwigi warto odwiedzić także zabytkowy kościół Nawrócenia św. Pawła Apostoła. Idąc natomiast ulicą Staromiejską w drugą stronę, natrafimy na klasztor oo. Dominikanów i kościół pw. św. Jakuba. Kilka kroków dalej znajduje się natomiast Muzeum Okręgowe w Zamku Kazimierzowskim.

Polecane obiekty w pobliżu Wąwozu Królowej Jadwigi w Sandomierzu