Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Kościoła św. Michała Archanioła w Sandomierzu

Kościół św. Michała Archanioła w Sandomierzu

Leżący praktycznie w centrum miasta kościół św. Michała Archanioła nie jest może najbardziej znaną świątynią w Sandomierzu, ale zdecydowanie najpiękniejszą architektonicznie. Styl barokowy widoczny jest już w zewnętrznej bryle kościoła, a jego wnętrze wraz z barokowym i bogato zdobionym ołtarzem zachowało swój wygląd jeszcze z końca XVII wieku.

Historia

Obecnie kościół św. Michała Archanioła jest kościołem seminaryjnym – od 1903 roku w przynależących do niego budynkach ulokowano sandomierskie seminarium. Zbudowany został jednak w latach 1686-1692 w stylu panującego wtedy późnego baroku. Świątynia ma prostokątną główną nawę wraz z wyodrębnionym prezbiterium i bardzo charakterystycznym zewnętrznym sklepieniem kolebkowo-krzyżowym. Ołtarz jest odnowiony (po pożarze z 1966 roku) wraz z tabernakulum pochodzącym również z końca XVII wieku.

Będąc w środku warto zobaczyć przede wszystkim boczne ołtarze, które pozostały w niezmienionym stanie – ołtarz Matki Bożej oraz ołtarz św. Benedykta pochodzą z 1694 roku, natomiast bogato ozdobiona stella boczna posiada nietypowe jak na tamte czasy dekoracje akantowe, co stanowi pewnego rodzaju architektoniczny ewenement. Zabytkowa jest również kościelna ambona otoczona wyrzeźbionymi figurami Ojców Kościoła. Ambona posiada ciekawe zdobienia roślinne, pozłacane i malowane jasnymi, wyrazistymi barwami. W kościele św. Michała Archanioła wciąż są w użytku oryginalne drewniane ławki w przedniej część świątyni. Wyróżniają je polichromowane zdobienia z rzeźbionymi bokami od strony głównego przejścia, z drugiej natomiast króluje kwiatowa ornamentyka.

Informacje dla turystów

Niestety kościół św. Michała Archanioła nie jest dostępny od środka dla turystów mimo swojego niezaprzeczalnego piękna. Jedynie w okresie wakacyjnym można trafić na otwartą i ogólnodostępną świątynię, ale zazwyczaj wyłącznie wtedy, gdy zwiedzają ją wcześniej umówione grupy parafialne lub seminaryjne. Świątynią opiekują się alumni i diakoni z seminarium, dlatego w razie chęci zwiedzania kościoła z większą grupą należy się kontaktować właśnie z Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Zawsze można jednak podziwiać zewnętrznie fasady świątyni.

Polecane obiekty w okolicy Kościoła św. Michała Archanioła w Sandomierzu