Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Wapiennika w Stroniu Śląskim

Wapiennik w Stroniu Śląskim

Wapiennik usytuowany jest w Kotlinie Kłodzkiej przy drodze prowadzącej ze Stronia Śląskiego do Jaskini Niedźwiedziej. Jest to bardzo stary, zabytkowy piec, który niegdyś służył do wypalania wapna. Obecnie pełni jedynie funkcję obiektu historycznego, który udostępniony jest do zwiedzania dla wszystkich chętnych. Wapiennik znajdujący się nieopodal Stronia Śląskiego to unikat w skali całego kraju. Podobne obiekty do dnia dzisiejszego można jeszcze podziwiać jedynie na terenie Niemiec. Wapiennik jest na bieżąco konserwowany – zajmują się tym prywatni opiekunowie, którzy troszczą się o to miejsce od lat 70-tych ubiegłego stulecia.

Charakterystyka budowli

Wapiennik to unikatowa budowla sięgająca kilkunastu metrów wysokości. Zbudowana została na planie sześciokąta z mieszaniny kamienia i cegły. Całość konstrukcji wieńczy kopuła stanowiąca nadbudówkę tarasu widokowego. Aby dotrzeć na przedostatnią kondygnację budowli należy pokonać pokaźną ilość krętych schodów. We wnętrzu budowli można podziwiać między innymi stary piec do wypalania wapna oraz niewielką galerię autorską.

Otoczenie Wapiennika

Wokół Wapiennika utworzono niewielki ogród, w którym pośród bujnej roślinności można także podziwiać rzeźby, jakie udało się ocalić z okolicznych dworów. W programie zwiedzania ujęto również znajdujący się nieopodal Ogród Japoński oraz czerpalnię papieru czy pracownię druku artystycznego. Jeśli zamierzamy kompleksowo zwiedzić wszystkie atrakcje turystyczne, które znajdują się wokół Wapiennika, należy zarezerwować sobie około półtorej godziny. Zwiedzanie obiektu odbywa się z doświadczonym przewodnikiem, który chętnie odpowiada na wszystkie pytania.

Godziny zwiedzania

Zwiedzanie obiektu możliwe jest codziennie w godzinach 10:00 – 18:00. Przewodnik oprowadza po obiekcie zarówno osoby indywidualne, jak i grupy turystów. W przypadku grup turystycznych większych niż 30 osób konieczna jest wcześniejsza telefoniczna rezerwacja terminu zwiedzania.

Najważniejsze informacje dotyczące historii obiektu oraz aktualny cennik zwiedzania i godziny otwarcia dostępne są na stronie http://www.wapiennik.eu

Polecane obiekty w okolicy Wapiennika w Stroniu Śląskim