Noclegi w pobliżu Kościoła Matki Boskiej Królowej Polski i Św. Maternusa w Stroniu Śląskim
Kościół Matki Boskiej Królowej Polski i Św. Maternusa w Stroniu Śląskim
Stronie Śląskie to jedno z ciekawszych miast urokliwej Kotliny Kłodzkiej. Choć położone nieco na uboczu głównych szlaków turystycznych, to właśnie dzięki lokalizacji zaczyna zdobywać coraz szersze grono zachwyconych tym miastem turystów. Zwiedzając Stronie Śląskie warto odwiedzić jeden z jego najpiękniejszych zabytków – Kościół Matki Boskiej Królowej Polski.
Historia
Na miejscu, w którym obecnie możemy podziwiać budowlę kościoła Matki Boskiej Królowej Polski pierwsza świątynia stała już w 1285 roku. Wtedy to wybudowano tu drewnianą konstrukcję, która stanowiła miejsce odprawiania mszy. Współczesny kształt Kościoła Matki Boskiej Królowej Polski w Stroniu Śląskim to budowla, która powstała w roku 1732. Reprezentuje on styl gotyku śląskiego.
Podobnie jednak, jak cała Ziemia Kłodzka, tak i Stronie Śląskie razem ze swoją świątynią przechodziło z rąk polskich w czeskie, następnie niemieckie, by dopiero po II wojnie światowej ponownie wrócić w granicę Polski. Przez ten czas budowla sakralna przechodziła wiele zmian architektonicznych, ale także dotyczących wyznania, które z niej korzystało. Kościół ów był bowiem przez długi czas obiektem sakralnym Protestantów.
Zabytki
Już od zewnątrz, kiedy patrzymy na Kościół Matki Boskiej Królowej Polski w Stroniu Śląskim to przede wszystkim widoczne są piękne witraże, które pochodzą z roku 1915. Zarówno ołtarz, jak i malowidła wewnątrz świątyni pochodzą z XVII i XIX wieku. Warto zwrócić szczególną uwagę na znajdujące się w bocznych nawach płaskorzeźby. Ciekawostkę stanowi natomiast znajdująca się na zewnątrz kościoła figura Jana Nepomucena. Ta pochodzą z roku 1722 rzeźba została przeniesiona w to miejsce z mostu, który znajdował się na rzece Morawce.
Ważne informacje dla turystów
Świątynia znajduje się w Stroniu Śląskim przy ul. Kościelnej 3. Msze święte odbywają się od poniedziałku do soboty o godz. 7.00 i 18.00 (w okresie Adwentu o 17. 00). Natomiast w niedziele i święta o godz. 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. Wejście na teren kościoła możliwe jest także poza godzinami nabożeństw. Warto odwiedzić to miejsce i poczuć oddech historii.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!