Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Matki Boskiej Królowej Polski i Św. Maternusa w Stroniu Śląskim

Kościół Matki Boskiej Królowej Polski i Św. Maternusa w Stroniu Śląskim

Stronie Śląskie to jedno z ciekawszych miast urokliwej Kotliny Kłodzkiej. Choć położone nieco na uboczu głównych szlaków turystycznych, to właśnie dzięki lokalizacji zaczyna zdobywać coraz szersze grono zachwyconych tym miastem turystów. Zwiedzając Stronie Śląskie warto odwiedzić jeden z jego najpiękniejszych zabytków – Kościół Matki Boskiej Królowej Polski.

Historia

Na miejscu, w którym obecnie możemy podziwiać budowlę kościoła Matki Boskiej Królowej Polski pierwsza świątynia stała już w 1285 roku. Wtedy to wybudowano tu drewnianą konstrukcję, która stanowiła miejsce odprawiania mszy. Współczesny kształt Kościoła Matki Boskiej Królowej Polski w Stroniu Śląskim to budowla, która powstała w roku 1732. Reprezentuje on styl gotyku śląskiego.

Podobnie jednak, jak cała Ziemia Kłodzka, tak i Stronie Śląskie razem ze swoją świątynią przechodziło z rąk polskich w czeskie, następnie niemieckie, by dopiero po II wojnie światowej ponownie wrócić w granicę Polski. Przez ten czas budowla sakralna przechodziła wiele zmian architektonicznych, ale także dotyczących wyznania, które z niej korzystało. Kościół ów był bowiem przez długi czas obiektem sakralnym Protestantów.

Zabytki

Już od zewnątrz, kiedy patrzymy na Kościół Matki Boskiej Królowej Polski w Stroniu Śląskim to przede wszystkim widoczne są piękne witraże, które pochodzą z roku 1915. Zarówno ołtarz, jak i malowidła wewnątrz świątyni pochodzą z XVII i XIX wieku. Warto zwrócić szczególną uwagę na znajdujące się w bocznych nawach płaskorzeźby. Ciekawostkę stanowi natomiast znajdująca się na zewnątrz kościoła figura Jana Nepomucena. Ta pochodzą z roku 1722 rzeźba została przeniesiona w to miejsce z mostu, który znajdował się na rzece Morawce.

Ważne informacje dla turystów

Świątynia znajduje się w Stroniu Śląskim przy ul. Kościelnej 3. Msze święte odbywają się od poniedziałku do soboty o godz. 7.00 i 18.00 (w okresie Adwentu o 17. 00). Natomiast w niedziele i święta o godz. 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. Wejście na teren kościoła możliwe jest także poza godzinami nabożeństw. Warto odwiedzić to miejsce i poczuć oddech historii.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Matki Boskiej Królowej Polski i Św. Maternusa w Stroniu Śląskim