Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kaplicy św. Onufrego w Stroniu Śląskim

Kaplica św. Onufrego w Stroniu Śląskim

Stronie Śląskie to jeden z najbardziej popularnych ośrodków turystycznych znajdujących się w Kotlinie Kłodzkiej. Wyjątkowy klimat tego miejsca, przepiękne krajobrazy, a także liczne zabytki i atrakcje turystyczne sprawiają, że przez cały rok ściągają tu turyści z różnych stron Polski. Obiektem, który koniecznie trzeba zobaczyć odpoczywając w Stroniu Śląskim jest urokliwa kapliczka św. Onufrego. Kiedyś stanowiła jeden z budynków należących do dworskiego kompleksu znajduje się u podnóża Krzyżnika należącego do masywu Śnieżnika.

Historia obiektu

Niewielka, barokowa kapliczka została wybudowana w pierwszej połowie XVIII wieku z inicjatywy lokalnego właściciela ziemskiego. Z początku msze odbywały się w niej każdego dnia, jednak po przejęciu okolicznego majątku przez władze ludowe przestała ona pełnić funkcję sakralną. W latach 70-tych ubiegłego wieku ostatecznie popadła w ruinę po tym, jak nieopodal wybudowano boisko piłkarskie, a zawodnicy i kibice zaczęli traktować ją jako wychodek. Dopiero całkiem niedawno władze miejskie rozpoczęły starania o to, aby przywrócić obiektowi dawną świetność, co ma się przełożyć również na wzrost atrakcyjności samego miasteczka.

Architektura kapliczki

Kaplica została wzniesiona w stylu charakterystycznym dla barokowych budowli sakralnych. Jej bryła oparta jest na planie centralno – podłużnym. Całość budowli zwieńczona została niewielką kopułą z latarenką. Najważniejszym obiektem znajdującym się wewnątrz świątyni jest ołtarz główny wraz z obrazem przedstawiającym wizerunek św. Onufrego. Ołtarz główny zlokalizowany został w kolistej nawie. Do wnętrza świątyni prowadzi niewielka alejka - po obu jej stronach rosną okazałe drzewa.

Władze miejskie podejmując się remontu zabytku zdecydowały o tym, że w przyszłości w miejscu tym będą udzielane śluby cywilne. Ponadto planowana jest w tym miejscu organizacja koncertów oraz wystaw. Pierwsze zaślubiny odbyły się w kaplicy świętego Onufrego w 2015 roku.

Godziny zwiedzania

Wejście na teren kapliczki jest bezpłatne. Zwiedzanie obiektu możliwe jest we wtorki 12:00 – 16:00 oraz w czwartki 10:00 – 14:00.

Polecane obiekty w pobliżu Kaplicy św. Onufrego w Stroniu Śląskim