Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Ulica Henryka Sienkiewicza w Kielcach

Noclegi w pobliżu ulicy Henryka Sienkiewicza w Kielcach

Ulica Henryka Sienkiewicza w Kielcach

Ulica Henryka Sienkiewicza to nie tylko jedna z najbardziej zabytkowych ulic w Kielcach, ale również w całym nadwiślańskim kraju. Jej długość wynosi około 1,2 kilometra. Ciągnie się na linii od dworca kolejowego znajdującego się tuż obok placu Niepodległości aż do placu Moniuszki. Jej wyjątkowość polega na niespotykanym połączeniu zabytków pochodzących z lat 20 XIX wieku ze współczesnym budownictwem, takim jak np. centra handlowe.

Historia i zabytki

Początki powstania ulicy datowane są mniej więcej na koniec XVII wieku kiedy w mieście znajdowało się niewiele ponad 200 domów. Pierwszą oficjalną nazwę otrzymała w 1823 roku. Inicjatorem tego zdarzenia był Potocki. Obecną ulicę Sienkiewicza nazwano wówczas imieniem Wielkiego Księcia Konstantego Pawłowicza. W tamtych czasach był to dowódca armii Królestwa Polskiego, przez wielu uważany za jedną z najważniejszych osób w kraju. Mianowano go kimś w rodzaju cesarskiego namiestnika. Zmiana nazwy nastąpiła w maju 1915 roku. Było to kilka miesięcy po wybuchu pierwszej wojny światowej, w czasach gdy Rosjanie opuszczali miasto, a w ich miejsca wkraczały wojska pruskie. Ostatecznie ulicą Henryka Sienkiewicza stała się po zakończeniu wojny w 1919 roku.

Większość zabudowy tej części miasta stanowi bogactwo historyczne. Na samej wspomnianej wcześniej ulicy znajduje się wiele zabytków oficjalnie wpisanych do rejestru. Są to takie dobra architektury jak:

  • kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy wybudowany pod koniec XIX wieku
  • budynek Hipoteki
  • budynek pocztowy z początków XIX wieku
  • hotel „Bristol” z oficyną, którego powstanie datuje się na 1902 rok
  • hotel „Versal” oddany do użytku w 1912 roku
  • powstały w 1870 roku hotel „Polski”, który obecnie stanowi siedzibę Teatru im. Stefana Żeromskiego
  • budynek banku z początku XX wieku
  • a także wiele domów wybudowanych na początku XIX wieku i nieco później, które zachowane zostały do dnia dzisiejszego w stosunkowo dobrym stanie

Pomnik pisarza

Od 2001 roku w tym miejscu przeprowadzono bardzo wiele prac związanych z modernizacją poszczególnych fragmentów deptaka, które zakończone zostały oficjalny otwarciem przebudowanej ulicy w grudniu 2006 roku. Natomiast 28 czerwca 2010 roku na placu postawiono pomnik Henryka Sienkiewicza. Ulicą przechadzać się może każdy o dowolnej porze dnia. Odwiedziny w zabytkowych domach sprzed lat możliwe są po uprzednim porozumieniu z ich zarządcą.

Ciekawostki

Najszersze miejsce ulicy liczy sobie około 45 metrów, a jest to Sienkiewiczowska Dzielnica Mieszkaniowa, natomiast najwęższe to niewiele ponad 12 metrów - jest to skrzyżowanie dwóch ulic - Sienkiewicza i Małej. Najwyższym budynkiem i punktem ulicy idealnie widocznym z każdego miejsca jest mierzący prawie 300 metrów zabytkowy kościół ewangelicki.

Polecane obiekty w pobliżu ulicy Henryka Sienkiewicza w Kielcach