Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Stefana Żeromskiego w Kielcach

Muzeum Stefana Żeromskiego w Kielcach

Muzea biograficzne, poświęcone konkretnej osobie i jej twórczości artystycznej, politycznej czy jakiejkolwiek innej, należą zdecydowanie do najciekawszych. Pokazują bowiem dokładnie nie tylko sylwetkę danej osoby, ale również jej życie, proces tworzenia oraz całe tło historyczne i obyczajowe. Tak samo jest w przypadku Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, które znajduje się w Kielcach na ulicy Jana Pawła II pod numerem 5.

Powstanie muzeum

Jest to jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Kielcach, który działa już od 1965 roku i jest tym samym jednym z najstarszych muzeów w tej części Polski. Na siedzibę muzeum wyznaczono szkołę, do której w latach młodości uczęszczał Stefan Żeromski. Jest to stary budynek pochodzący jeszcze z I połowy XVIII wieku. W latach 60-tych rozpoczęto starania o stworzenie miejsca pamięci dla Żeromskiego – dzięki inicjatywie ówczesnej dyrektor Muzeum Świętokrzyskiego (obecnie Narodowego) taki oddział utworzono właśnie w zabytkowej szkole.

Pamiątki po autorze Przedwiośnia

Działalność Muzeum Lat Szkolnych S. Żeromskiego opiera się głównie na eksponowaniu oraz gromadzeniu nowych zbiorów związanych przede wszystkim z latami jego młodości. Nie brakuje tu jednak eksponatów obrazujących także dalsze etapy twórczości, a nawet pamiątek codziennego życia, w tym fotografii rodzinnych oraz przyjaciół ze szkoły.

Oprócz stałych ekspozycji prezentujących zebrane zbiory w muzeum organizowane są również lekcje edukacyjne i tematyczne, które przybliżają biografię polskiego pisarza oraz jego twórczość. Znajduje się tu między innymi pokaźny zbiór listów Żeromskiego, płyta gramofonowa z nagranym głosem artysty, kolekcja wiecznych piór, brudnopisy i czystopisy z fragmentami bądź nawet całością napisanych utworów.

Zwiedzanie

Muzeum Lat Szkolnych S. Żeromskiego czynne jest przez cały rok z wyjątkiem świąt kościelnych i państwowych. Godziny otwarcia od 8.00 do 16.00 (z wyjątkiem okresu czerwiec-sierpień, gdy działa w godz. 10.00-16.00). Niedziela jest dniem darmowego wejścia, w soboty placówka jest nieczynna.

Koszt biletu wynosi 8 zł normalny, 6 zł ulgowy, 1 zł dla dzieci i młodzieży od 7-16 lat. Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo, natomiast bilety za lekcje muzealną przeznaczone są dla grup zorganizowanych kosztują 4 zł lub 7 zł za lekcję warsztatową. Dokładniejsze informacje można znaleźć na stronie: http://mnki.pl/zeromski/

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Stefana Żeromskiego w Kielcach