
Noclegi w pobliżu Kościoła Podwyższenia Świętego Krzyża w Kielcach
Kościół Podwyższenia Świętego Krzyża w Kielcach
Kościół pod wezwaniem Świętego Krzyża jest nie tylko zabytkiem sakralnym, ale także wizytówką Kielc i jedną z najciekawszych architektonicznie miejskich budowli. To konieczny przystanek podczas wycieczki po mieście. Usytuowany jest przy ul. 1 Maja. Wybudowany w stylu neogotyckim, z czerwonej cegły, nieotynkowany, przyciąga wzrok dwoma strzelistymi wieżami. Warte uwagi są figury dwunastu Apostołów umieszczone we wnękach pod szczytem oraz w wieżach. O wyjątkowości wnętrza świadczą również detale wewnątrz świątyni. To jeden z piękniejszych zabytków, który trzeba odwiedzić w Kielcach.
Historia kościoła Św. Krzyża
Problem z pomieszczeniem wiernych w szybko rosnącej parafii katedralnej postanowił rozwiązać ówczesny biskup Tomasz Kuliński, inicjując budowę nowego kościoła w przemysłowej dzielnicy Kielc. Środki finansowe na budowę świątyni, w znacznej części pochodziły od osób świeckich. Opracowanie projektu architektonicznego powierzono Stanisławowi Szpakowskiemu, znanemu kieleckiemu architektowi. Decyzja o budowie kościoła zapadła w 1902 roku. Dwa lata później rozpoczęto prace nad wzniesieniem świątyni, jednakże w 1907 roku po śmieci biskupa Kulińskiego, budowa została wstrzymana na okres trzech lat. Dalsze prace przerwała I wojna światowa. W 1918 roku kościół i parafia zostały przekazane księżom Salezjanom, co rok później zatwierdziły władze watykańskie. Nieprzerwanie trwała rozbudowa kościoła. W 1925 roku zakończono budowę poprzecznych ramion kościoła, a w 1931 roku wzniesiono charakterystyczne wieże oraz zakupiono dzwony.
Piękno neogotyckiej architektury
Po wybuchu II wojny światowej księżom Salezjanom udało się wybudować ołtarz Serca Jezusowego w stylu neogotyckim oraz wykonać witraże. Kolejarze, dla których świątynia stała się nową parafią, ufundowali Ołtarz Matki Boskiej. Dopiero po wojnie dokończono prace wewnątrz świątyni, m. in. powstał ołtarz główny, a w kościele zabrzmiały po raz pierwszy nowe organy. Od momentu zakończenia budowy kościół przechodził dwukrotny remont i konserwację. Parafii Św. Krzyża nadano również drugi tytuł – NMP Wspomożycielki Wiernych. Księża Salezjanie, poza działalnością duszpasterską, prowadzą zajęcia dydaktyczne oraz angażują się w różnego rodzaju akcje skierowane zwłaszcza do młodzieży.
Więcej szczegółów na stronie http://www.parafia.salezjanie.kielce.pl/
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!