Kielce

Kielce

Położone w środkowo - wschodniej części Polski Kielce to niezwykle interesujące pod wieloma względami miasto. Obecnie jest ono niezwykle dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem miejskim, jednak pomimo tego bez problemu można tutaj także wybrać się na rodzinny wyjazd, mile spędzając czas urlopu. Ma bogatą historię i wiele miejsc o wartości historycznej jak również bardzo wiele atrakcji, które czekają na odwiedzające je osoby. Obecnie jest ono stolicą województwa świętokrzyskiego jak również miejscem gdzie odbywa się bardzo wiele różnorodnych imprez zarówno kulturalnych, jak też gospodarczych.

Interesująca historia Kielc

Nazwa Kielce, pod którą miasto znane jest obecnie, wywodzi się od osady nazywanej pierwotnie Kiełce. Początków powstania miasta należy poszukiwać za czasów Mieszka, syna Bolesława Szczodrego. Według podań, polując w lasach, które dawniej znajdowały się właśnie w tym miejscu, władca zgubił współtowarzyszy polowania. Zmęczony, usnął na polanie, a podczas odpoczynku przyśnił mu się dziwny sen, w którym grupa zbójców próbowała go zabić, wlewając mu do ust truciznę. W pewnym momencie we śnie pojawił się Św. Wojciech, który nakreślił na ziemi drogę, która następnie przemieniła się w strumień wody. Gdy władca się przebudził, na polanie faktycznie pojawiło się źródło, którego wcześniej tam nie było, a na skraju polany kły zwierzęcia, które zabrał ze sobą. To wydarzenie sprawiło, że Mieszko przysiągł, iż właśnie w tym miejscu wybuduje osadę z kościołem. Tak też uczynił, nazywając miejsce Kiełce - od znalezionych na polanie kłów. Nie wiadomo dokładnie, w którym momencie nazwa miasta uległa zmianie na Kielce.

Już w XII wieku znaleźć można wzmianki o mieście, w XIV zaś uzyskało prawa miejskie na prawach magdeburskich. Nadał je Kardynał Franciszek Jagiellończyk. Historia miasta była dość burzliwa, w 1815 roku miasto bowiem zostało przejęte przez Rosję. Tutaj także działali bardzo czynnie między innymi Piotr Ściegienny i Stanisław Staszic, także jako przywódcy bardzo wielu ruchów społeczno - patriotycznych. Położenie miasta pośród Gór Świętokrzyskich sprawia, że to właśnie one stanowią główny element napędowy gospodarki. Już w XV wieku miasto było znane przede wszystkim z przetwarzania surowców naturalnych, takich jak miedź czy rudy żelaza, z których większość była wydobywana właśnie w pobliskich pasmach górskich. Góry dostarczały także materiałów takich jak marmur i piaskowiec, które również stanowiły cenny towar dla kupców z całej Europy. Te główne kierunki gospodarcze pozostały do dzisiaj. Miasto bowiem znane jest z tego, że to właśnie tutaj swoje siedziby ma bardzo wiele firm zajmujących się wytwórstwem materiałów budowlanych takich jak płytki ceramiczne, cement i bardzo wiele podobnych. Szybki rozwój miasta na przestrzeni wieków pozostawił do dnia dzisiejszego wiele pamiątek w postaci zabytkowych budynków, które można podziwiać podczas urlopu.

Ciekawe miejsca i atrakcje w Kielcach

Podczas urlopu w Kielcach z pewnością nikt nie będzie się nudził. Na pewno w planie pobytu warto uwzględnić zwiedzanie zabytkowych miejsc. Do ciekawszych zaliczają się takie jak na przykład XVII wieczny Pałac Biskupów Krakowskich czy też wzniesiona w 1171 roku Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP. Wprawdzie od początku jej istnienia była ona wielokrotnie przebudowywana co spowodowało, że obecnie ma wygląd wczesnobarokowej bazyliki, jednakże z pewnością jest to jeden z tych budynków, który należy obowiązkowo odwiedzić. Najstarszym budynkiem jest kościół Św. Wojciecha, którego datę powstania szacuje się na X wiek.

Interesującym obiektem z pewnością dla zwiedzających będzie też wybudowana na początku XX wieku Synagoga, zaś dwa cmentarze, których powstanie datuje się na wiek XIX to miejsca, gdzie także można obejrzeć bardzo wiele zabytkowych nagrobków. Podczas spaceru niemalże obowiązkowo należy wstąpić na zabytkowy Rynek, znajdujące się przy nim kamienice to budynki, które wzniesione były najczęściej w XVIII i XIX wieku.

Jednak Kielce to nie tylko zabytkowe budynki. W mieście znajduje się bardzo wiele muzeów, które zachęcają do ich zwiedzania. Wśród nich wyróżniają się takie jak Muzeum Narodowe czy Muzeum Wsi Kieleckiej. Najmłodszych z pewnością ucieszy za to wizyta w Muzeum Zabawek i Zabawy, które z pewnością jest jedynym tego typu obiektem w Polsce. Bardzo interesującą ofertę przedstawiają także domy kultury, których w mieście jest kilkanaście. Można także wybrać się na seans do jednego z wielu kin w mieście, które prezentują nie tylko najnowsze produkcje, ale także znane i lubiane filmy sprzed lat. Nie można także pominąć działających w Kielcach teatrów oraz Filharmonii, zapewniających zainteresowanym rozrywkę na bardzo wysokim poziomie. Dla tych którzy podczas wypoczynku preferują aktywne spędzanie czasu, także nie zabraknie atrakcji. Przez miasto i w jego najbliższej okolicy przebiega bowiem bardzo wiele szlaków turystycznych, zarówno pieszych jak też rowerowych. Dzięki nim można zwiedzać nie tylko miasto, ale również góry, których pasma znajdują się także w terenie administracyjnym miasta.

Jak zaplanować urlop w Kielcach

Wybierając się na urlop do Kielc nikt nie powinien mieć problemu z jego zaplanowaniem. Do miasta można się dostać na bardzo wiele sposobów, prowadzi do niego wiele dróg, dlatego też dojazd z każdego zakątka kraju nie będzie większym kłopotem. Nie ma jednak problemu, aby do miasta dostać się pociągiem, znajduje się tutaj bowiem kilka dworców, umożliwiających dotarcie do celu. Wprawdzie Kielce nie doczekały się lotniska, jednakże znajduje się tutaj prywatne lotnisko sportowe, z którego korzysta wiele osób.Baza hotelowa jest niezwykle rozbudowana, co jest powodem między innymi tego, iż w mieście znajdują się niezwykle nowoczesne obiekty sportowe, na których odbywa się wiele spotkań, w tym sporo międzynarodowych. Dlatego też przyjeżdżające tutaj osoby z pewnością nie będą mieć większych problemów z wyszukaniem idealnego miejsca na nocleg. Hotele i motele ulokowane są w bardzo wielu miejscach, co pozwala wybrać ten z najdogodniejszą lokalizacją.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Kielcach.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
7 ℃
min. -1 ℃
maks. 9 ℃
opady 1.39 mm
słabe opady deszczu
jutro
5 ℃
min. 3 ℃
maks. 5 ℃
opady 6.2 mm
umiarkowane opady deszczu
pojutrze
4 ℃
min. 1 ℃
maks. 5 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
2024-04-22
5 ℃
min. 0 ℃
maks. 5 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!