Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Jaskini na Kadzielni w Kielcach

Jaskinie na Kadzielni w Kielcach

W południowo-zachodniej części Kielc w województwie świętokrzyskim znajduje się Rezerwat Kadzielnia. Każdy kto lubi zwiedzać i poznawać ciekawe miejsca, fascynuje się geologią i procesami twórczymi ziemi koniecznie powinien się zdecydować na zwiedzenie trasy Jaskiń na Kadzielni. W tym miejscu stworzono Podziemną Trasę Turystyczną, którą można zwiedzić za wcześniejszą rezerwacją terminu.

Zwiedzanie odbywa się tylko i wyłącznie z przewodnikiem, obowiązkowe są kaski na głowach, które otrzymuje się na wejściu do jaskiń. Trasa ta opiera się na systemie jaskiniowym, składającym się z trzech dużych jaskiń: Jaskini Odkrywców, Prochowni i Szczeliny na Kadzielni. Trasa jest zabezpieczona przed niebezpieczeństwem osuwania się ziemi.

Historia powstania trasy Jaskiń na Kadzielni

Trzy jaskinie, z których składa się Podziemna Trasa Turystyczna, zostały połączone ze sobą na przełomie 2004-2009 roku. Pierwsze prace geologiczne na potrzeby stworzenia tej trasy rozpoczęto w 2004 roku. Wszystkie prace były nadzorowane przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Odkryto, że jaskinie te powstały w procesach krasowych, miliony lat temu. Pierwsze prace wykopaliskowe w jaskiniach na Kadzielni odbyły się już w XVIII wieku. Wydobywano w tym miejscu wapienie, które później wykorzystywano w zakładach produkcyjnych. Obecnie na Kadzielni znajduje się około 25 jaskiń, w tym tylko 3 należą do Podziemnej Trasy Turystycznej.

Podziemna Trasa Turystyczna

Trasa dla zwiedzających jest ciekawie rozlokowana. Na jej obszarze znajdują się namuliska jaskiniowe, w których czasem można dojrzeć szczątki kostne, uskoki powstałe wskutek procesów tektonicznych, skamieniałości koralowców, liliowców i innych prehistorycznych stworzeń morskich czy nieliczne stalaktyty i polewy naciekowe jako nacieki jaskiniowe. Zwiedzanie całej trasy trwa około 30 min. Podczas zwiedzania można robić zdjęcia, jednak nie można filmować.

Informacje dla zwiedzających

Godziny otwarcia:

  • poniedziałki nieczynne
  • wtorek-piątek 10.00-15.30
  • sobota-niedziela 11.00-16.30

Ceny biletów (obowiązuje wcześniejsza rezewacja terminu):

  • bilet normalny 10 zł
  • bilet ulgowy 8 zł
  • dzieci do lat 3 wstęp bezpłatny

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie http://jaskiniakadzielnia.pl/

Polecane obiekty w okolicy Jaskini na Kadzielni w Kielcach