Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Muzeum Zabawek w Kielcach

Muzeum Zabawek w Kielcach

Kielce są jednym z najstarszym miast w Polsce. Miasto to leży w województwie świętokrzyskim i jest niezwykłym miejscem. Do najciekawszych miejsc w Kielcach należy Muzeum Zabawek. To niezwykłe miejsce, gdzie można prześledzić historię najbardziej popularnych zabawek dziecięcych. To miejsce gdzie miło spędzą czas nie tylko dzieci, ale i dorośli.

Historia budynku

Budynek, w którym obecnie mieści się Muzeum Zabawek, został wybudowany w 1872 roku i początkowo był używany jako lokal użytkowy. Znajdowały się w nim sklepy i różnego typu zakłady. W późniejszych latach uruchomiono w nim Dom Gościnny Dla Ludu. Po wojnie wznowiono tu działalność wielu sklepów, swoją siedzibę założyły także różne stowarzyszenia, redakcje. Przez pewien czas budynek należał do NSZZ Solidarność, dopiero w 2003 roku postanowiono przekazać go na cele muzealne. Uroczyste otwarcie Muzeum Zabawek odbyło się 1 czerwca 2006 roku. Część zbiorów muzealnych wcześniej znajdowała się w Muzeum Narodowym.

Zbiory muzealne

Zbiory tego muzeum są podzielone na kilka kategorii. Wśród nich można wyróżnić: zabawki historyczne, zbiory etnograficzne, zbiory artystyczne, zabawki współczesne, modele i zbiór zabawek specjalnych. Do najstarszych eksponatów zalicza się lalka pochodząca z XVIII wieku – wykonana w całości z wosku. Do cenniejszych nabytków muzeum można też zaliczyć ołowiane żołnierzyki z XIX wieku, porcelanowe lalki z tego samego okresu czy rzutnik na szklane przeźrocza razem z przeźroczami.

Wśród zbiorów artystycznych można podziwiać różnego typu grafiki, obrazy i dzieła prezentujące zabawę dzieci na przełomie wieków i ich zabawki. Do zbiorów współczesnych należą pierwsze modele klocków Lego, pierwsze wizerunki lalek Barbie, a także wiele gier planszowych i innego rodzaju zabawek, którymi maluchy od lat się zachwycają.

Muzeum dla zwiedzających

Muzeum można zwiedzać w pojedynkę lub w towarzystwie przewodnika. Ceny biletów: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł, zajęcia edukacyjne 9 zł.

Godziny otwarcia od wtorku do niedzieli (w poniedziałek placówka nieczynna):

  • maj-wrzesień 9:00-17:00
  • październik-kwiecień 8:00-16:00

Szczegóły można znaleźć pod adresem http://www.muzeumzabawek.eu/

Polecane obiekty w okolicy Muzeum Zabawek w Kielcach