Noclegi w okolicy Ucha Igielnego w Sandomierzu
Ucho Igielne w Sandomierzu
W Sandomierzu zwanym „małym Rzymem”, można znaleźć wiele interesujących zabytków, a także przyrodniczych atrakcji, które zachwycają turystów. Swój pseudonim Sandomierz zawdzięcza położeniu na siedmiu wzgórzach, podobnie jak Wieczne Miasto. Ze względu na różnice wysokości terenu tworzą się tu często ciekawe panoramy, a ulice nabierają niepowtarzalnego charakteru. Jednym z popularniejszych skrótów podczas spacerów jest dawna Furta Dominikańska, zwana też „Uchem Igielnym”.
Położenie
Ucho Igielne to bardzo popularne miejsce, aczkolwiek być może nie każdy turysta zdaje sobie sprawę, że przez nie przechodził. Znajduje się ono niedaleko sandomierskiego rynku, przy Urzędzie Sandomierskim. Pozwala szybko przemieszczać się między ulicą Zamkową, a Podwalem Górnym. Poniżej na wprost ucha rozciąga się deptak spacerowy prowadzący na Podwale Dolne. Stąd można się już łatwo dostać do wielu interesujących zabytków, dlatego to taka popularna trasa wśród turystów. Podwalem Dolnym można bowiem przejść do kościoła pw. św. Jakuba czy kościoła pw. św. Pawła.
Dawne mury miejskie
Sandomierz otaczały niegdyś mury obronne, wybudowane za króla Kazimierza Wielkiego. Składały się na nie także cztery bramy, dwadzieścia jeden baszt i dwie furty, którymi mogli przemieszczać się piesi. Wysokość murów dochodziła do 9 metrów. System ten został w dużej mierze zniszczony w 1809 roku w czasie obrony miasta. To co zostało, rozpadło się samoistnie albo zostało ostatecznie zburzone w połowie XIX stulecia.
Furta Dominikańska
Jedną z dwóch furt było właśnie Ucho Igielne, które zachowało się do dzisiaj. Swoją nazwę zwyczajową zawdzięcza wąskiemu przesmykowi, w którym trudno wyminąć się pieszym. Dodatkowo dziwne wrażenie potęguje fakt, że przejście zwężone jest na dole i rozszerza się ku górze. Trasa przez Ucho składa się z kilkudziesięciu schodów, po bokach przejścia pojawiły się poręcze, które ułatwiają poruszanie się. Natomiast nazwa „Dominikańska” pochodzi od dwóch klasztorów dominikańskich – jednego w obrębie dawnych miejskich murów, a drugiego zlokalizowanego poza nimi. To właśnie przez tę furtę prowadziła najkrótsza droga między nimi. Istnieje legenda, mówiąca o tym, że Ucho Igielne zwęża się i zamyka, gdy próbuje przejść przez nie ktoś, kto ma na sumieniu wiele grzechów.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!