Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Ratusz w Sandomierzu

Noclegi w pobliżu Ratusza w Sandomierzu

Ratusz w Sandomierzu

Centralnym punktem każdego miasta, które ma turystyczny charakter, jest niewątpliwie rynek oraz znajdujący się na nim zwykle ratusz. Nie inaczej jest w Sandomierzu, którego wyróżniający się budynek ratuszowy wraz z wieżą rozpoznawalny jest w całej Polsce. Liczy sobie już ponad 630 lat – zbudowany został w drugiej połowie XIV wieku – ale nadal zachował się w doskonałym stanie.

Historia ratusza

Obecnie w sandomierskim ratuszu mieści się Urząd Stanu Cywilnego wraz z jednym z oddziałów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, jednak sam ratusz przeszedł długą drogę od swojego pierwotnego kształtu do dnia dzisiejszego. Pierwszy projekt obejmował niewielki budynek na planie kwadratu, którego jedynym charakterystycznym ozdobnikiem była ośmioboczna wieża. Zachowała się ona do dzisiaj, a wraz z nią zegar, który został tam umieszczony dopiero w XVII wieku. Wieża była kilkukrotnie przebudowywana.

Ratusz w Sandomierzu stanowi architektoniczną niespodziankę, ponieważ zbudowany jest na terenie pochyłym, którego nie wyrównano. Stąd konieczne było uzupełnienie po jednej stronie podbudówki i fundamentów o dodatkowe warstwy. Dzięki temu zabiegowi patrząc na ratusz z południowej lub północnej strony można wyraźnie zauważyć, jakby przechylał się na prawo (lub lewo), podczas gdy w rzeczywistości zachowuje wzorcowy pion.

Turystyczna atrakcja

Ze względu na swoje usytuowanie, walory architektoniczne oraz historyczne znaczenie ratusz w Sandomierzu jest obowiązkową atrakcją turystyczną, którą trzeba zobaczyć. Zwłaszcza, że nieopodal znajduje się bezpośrednie wyjście z podziemnej trasy turystycznej. Również same wnętrza ratusza i mieszczącego się tam Muzeum Okręgowego zachęcają do bliższego poznania. Piękne renesansowe i neogotyckie wyposażenie zrobi imponujące wrażenie. Ponadto na uwagę zasługują piwnice w ratuszu, które według źródeł historycznych służyły niegdyś zarówno za więzienie, jak i sale przesłuchań (a nierzadko również tortur) dla miejskich władz. Obecnie co jakiś czas właśnie w ratuszowych piwnicach odbywają się okresowe wystawy narzędzi tortur.

Zwiedzanie

Wejście do ratusza jest bezpłatne ze względu na jego użytkowy charakter. Jednocześnie nie są w nim świadczone żadne turystyczne usługi – można wejść do środka i samemu podziwiać wnętrza dostępne do ogólnego użytku, jednak wejście do urzędowych sal Urzędu Stanu Cywilnego jest niemożliwe. Niekiedy w holu ratusza dostępne są czasowe ekspozycje – obrazów, plakatów, fotografii, które również można bezpłatnie podziwiać.

Polecane obiekty w pobliżu Ratusza w Sandomierzu