Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Synagogi Izaaka Jakubowicza w Krakowie

Synagoga Izaaka Jakubowicza w Krakowie

Synagoga Izaaka Jakubowicza znajdująca się na rogu ulic Kupa 18 i Izaaka, przez wiele lat uznawana była za najokazalszą i najbogatszą synagogę w Krakowie. Została ufundowana przez seniora kazimierskiego kahału (gminy, będącej społecznością żydowską) Izaaka Jakubowicza. Prace budowlane trwały od 1638 do 1644 roku.

Bogate wnętrze

Obszerne wnętrze nakryte zostało sklepieniem kolebkowym z lunetami, bogato zdobionym geometrycznymi sztukateriami. W 1974 roku synagoga została wpisana do krajowego rejestru zabytków nieruchomych. Część główna budowli składa się z sali modlitewnej dla mężczyzn i galerii dla kobiet. Galeria mieści się na piętrze i jest oddzielona od sali głównej arkadami z kolumnami w stylu toskańskim.

Odbudowy

Już na początku powstanie synagogi spotkało się ze sprzeciwem chrześcijańskich duchownych, jednak Jakubowiczowi udało się przekonać biskupa krakowskiego. Niedługo po zakończeniu budowy w 1656 roku podczas potopu szwedzkiego synagogę obrabowano, a podczas zarazy z 1679 roku jej opiekunowie uciekli zabierając ze sobą cenne wyposażenie do świątyni w Opatowie, skąd już nie wróciło w całości. Pierwsze prace naprawcze podjęto dopiero w XIX wieku, jednak znaczący postęp nastąpił w kolejnym stuleciu, kiedy przeniesiono wejście, wybudowano schody oraz ganek dla kobiet. Do 1939 roku przed budynkiem mieścił się duży plac, na którym znajdowało się popularne wówczas targowisko rybne. Podczas II wojny światowej znacznemu zniszczeniu uległo bezpowrotnie cenne wyposażenie wnętrza synagogi. Hitlerowcy nakazali urzędnikowi gminy żydowskiej Maksymilianowi Redlichowi spalić zwoje Tory. Ten jednak sprzeciwił się, za co został rozstrzelany przed bożnicą. Po zakończeniu konfliktu przez pewien czas w budynku mieściły się magazyny miejskie. Istniały nawet plany utworzenia Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego, jednak sprzeciw Żydów, którzy starali się odzyskać świątynię okazał się silniejszy.

Życie kulturalne

W połowie ubiegłego wieku budynek po wyremontowaniu stał się pracownią rzeźbiarską z inicjatywy Związku Polskich Artystów Plastyków. W kolejnych latach synagoga została opuszczona i stopniowo popadła w ruinę. W 1981 roku jej wnętrze zostało strawione przez pożar. Osiem lat później bóżnica została zwrócona krakowskiej gminie żydowskiej. Podczas prac remontowych odkryto wiele cennych i zabytkowych zdobień np. XVII-wieczną polichromię i liczne inskrypcje.

W 1997 roku synagoga została otwarta dla zwiedzających, stając się Centrum Edukacji Żydowskiej. Organizowano licznie koncerty i spotkania o charakterze edukacyjnym, w tym pokaz archiwalnych filmów o przedwojennym życiu kazimierskich Żydów i ich zagładzie w okresie II wojny światowej. Wydarzenia te przyciągały licznych gości, którzy w niezwykłym miejscu mogli zapoznać się z losami wyznawców judaizmu. Na stronie synagogi www.chabadkrakow.org znajdują się dokładniejsze informacje.

Polecane obiekty w pobliżu Synagogi Izaaka Jakubowicza w Krakowie