Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Synagogi Remuh w Krakowie

Synagoga Remuh w Krakowie

Synagoga Remuh jest jedną z dwóch czynnych krakowskich synagog. Ponadto jest jedyną, w której odbywają się nabożeństwa. Synagoga wraz z cmentarzem stanowi perełkę żydowskiej architektury renesansowej i sztuki sakralnej, której historia zaczyna się w XVI w.

Historia synagogi

Jej początki sięgają 1556 r. kiedy to żydowski kupiec i bankier królewski Izrael Isserles Auerbach uzyskał zgodę od króla Zygmunta II Augusta na przekształcenie swojego domu w synagogę. Jej nazwa pochodzi od hebrajskiego akronimu, którym w odniesieniu do Mojżesza Isserlesa odnosili się członkowie gminy żydowskiej. Niestety drewniana konstrukcja synagogi spłonęła rok później w pożarze miasta. W 1558 r. otrzymał on kolejną zgodę od króla, niezbędną do wybudowania nowej synagogi. W 1829 r. na terenie synagogi przeprowadzono znaczne przekształcenia takie jak: podwyższenie głównej sali, nakrycie jej drewnianym sklepieniem kolebkowym, a także dobudowanie babińca połączonego z główną salą arkadami. To właśnie tym zmianom zawdzięcza ona swój aktualny wygląd.

W czasie II wojny światowej synagoga została doszczętnie zdewastowana. Zrabowano jej cenne wyposażenie i służyła jako magazyn worków na zwłoki oraz sprzętu pożarniczego. Dopiero 13 lat po zakończeniu wojny rozpoczęły się gruntowne prace konserwatorskie i trwały dekadę. W tym czasie m.in. założono nowy dach, odnowiono tynki, zrekonstruowano bimę i uzupełniono wyposażenie. 31 lipca 1996 miało miejsce uroczyste przekazanie synagodze odnalezionych zwojów Tory. Od 2011 r. na terenie obiektu trwają prace zabezpieczające malowidła z XVII w., które odnaleziono w piwnicach sali modlitewnej.

Żydowska spuścizna na Kazimierzu

W synagodze zachował się oryginalny późnorenesansowy, rzeźbiony w kamieniu Aron Ha-Kodesz pochodzący z II połowy XVI w. Wnęka na zwoje Tory zamknięta jest secesyjnymi, drewnianymi drzwiami. Na środku sali głównej znajduje się rekonstrukcja bimy, którą otacza kuta krata z drzwiami ozdobionymi płaskorzeźbami z XVIII w. W synagodze znajduje się oryginalne, zabytkowe wyposażenie. Do synagogi przynależy znajdujący się obok niej jeden z najstarszych cmentarzy żydowskich w Europie.

Przy wejściu do świątyni znajduje się kamienna skarbona z napisami „złoto, srebro, miedź”, która zachęcić miała do składania datków i jałmużny przez odwiedzających ją.

Informacje dla turystów

Synagoga Remuh jest miejscem pielgrzymek ludzi z całego świata. Przybywają oni na grób rabina Mojżesza syna Izraela, modląc się o wstawiennictwo. Budynek synagogi oraz nekropolię zwiedzać można codziennie, z wyjątkiem sobót oraz świąt żydowskich. Wstęp kosztuje 5 zł za bilet ulgowy oraz 10 zł za bilet normalny.

Polecane obiekty w pobliżu Synagogi Remuh w Krakowie