Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Rynek w Krakowie

Noclegi w okolicy Rynku w Krakowie

Rynek w Krakowie

Rynek w Krakowie

Centralny punkt Krakowa, dzień w dzień odwiedzany przez dziesiątki tysięcy turystów: Rynek Główny to miejsce, w którym kwitnie życie turystyczne, kulturalne, rozrywkowe oraz historyczne dawnej stolicy Polski. Liczne sklepy, kawiarnie, stoiska z pamiątkami i bezpośrednie sąsiedztwo najważniejszych zabytków Krakowa sprawiają, że Rynek stał się punktem wypadowym dla turystów.

Rynek dawniej i dziś

Historia wytyczenia granic Rynku Głównego sięga aż roku 1257, gdy na plac rynkowy oddano 4 kwartały po 100m kw. każdy, ma on więc kształt kwadratu o boku 200m. Miejsce wybrano nieprzypadkowo: stanowiło ono centralny punkt ówczesnego życia handlowego Krakowa, w późniejszym czasie natomiast religijnego (budowa Kościoła Mariackiego), naukowego (Uniwersytet Jagielloński) i politycznego (sąsiedztwo Wawelu). Był największym rynkiem w średniowiecznej Europie, na którym wzorowano się później podczas wytyczania rynków w innych europejskich miastach.

Poszczególne części Rynku Głównego przyjmowały swoje własne nazwy w zależności od tego, jakimi towarami najczęściej tam handlowano lub kto handlował. Okresowo powstawały więc rynki Kurzy, Żydowski, Węglowy i Rybny, Ołowny oraz Bednarzy. Kamienice wokół Rynku Głównego zaczęły powstawać w wieku XIV, częściowo się rozbudowując i przekształcając w sklepy. W czasach, gdy Kraków był stolicą Polski, na terenie Rynku odbywały się również ważne uroczystości królewskie i państwowe – ingresy monarsze, hołdy i przysięgi. Dzisiaj Rynek Główny to przede wszystkim miejsce opanowane przez turystów; kawiarnie, restauracje, sklepy i muzea kuszą jednak nie tylko przyjezdnych gości, ale i samych mieszkańców Krakowa.

Walory turystyczne

Centralnymi elementami historycznymi i jednocześnie turystycznymi są Sukiennice wraz z Muzeum Narodowym oraz Kościół Mariacki. W podziemiach Rynku mieści się również Muzeum Miasta Krakowa. Prócz tego znajdują się tu również pomnik Adama Mickiewicza oraz Piotra Skrzyneckiego, kościół św. Wojciecha, zabytkowe kamienice (bez możliwości zwiedzania), leżąca rzeźba twarzy autorstwa Igor Mitoraja, Piwnica pod Baranami, Wieża Ratuszowa. W mury kamienic i Sukiennic wmurowane są również płyty i tablice upamiętniające ważne wydarzenia historyczne (hołd pruski, insurekcję Kościuszkowską, wejście Polski do UE). Oprócz tego Rynek Główny otoczony jest znajdującymi się w prawie każdej kamienicy kawiarniami, lodziarniami i restauracjami, organizowane są tu targi wielkanocne i bożonarodzeniowe, zabawy sylwestrowe, jarmarki i festyny. W czerwcu odbywa się również Parada Smoków, studenci natomiast rozpoczynają tu swoje juwenalia.

Warto wiedzieć

Wejście na Rynek jest bezpłatne, możliwe bez żadnych ograniczeń przez cały rok. Ze względu na silne walory turystyczne organizowane są tu jedynie otwarte imprezy bez biletów wstępu. Jedynie korzystając z atrakcji oferowanych przez Muzeum Miasta Krakowa (podziemia) lub z oferty innych instytucji kulturalnych znajdujących się w Rynku należy się liczyć z kosztami.

Polecane obiekty w okolicy Rynku w Krakowie