Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Stary Rynek w Bydgoszczy

Noclegi w pobliżu Starego Rynku w Bydgoszczy

Stary Rynek w Bydgoszczy

O uroku europejskich miast często świadczą przede wszystkim ich place główne, czyli rynki. Nie inaczej jest w Bydgoszczy. Miasto, które z przytupem wraca na turystyczne salony może pochwalić się nie tylko nowoczesną architekturą, ale także pięknym i zabytkowym Starym Rynkiem. Warto przysiąść tu na chwilę na jednej z licznych ławeczek i poczuć oddech zamierzchłych czasów przebijający się z zabytkowych budowli.

Nieco historii

Historia bydgoskiego Starego Rynku zaczyna się wraz z początkami miasta. Wtedy to plac ten był centrum nowej lokacji. Polecenie wytyczenia nowego miasta wraz z jego rynkiem wydał w roku 1364 król Kazimierz Wielki. Warto przy tym zaznaczyć, że rynek jest otoczony z dwóch stron rzekami. Od strony północnej jest to Brda, natomiast od zachodniej jest ograniczony przez rzekę Młynówkę. Fakt ten został wykorzystany przez ówczesnych architektów, którzy dodatkowo otoczyli miasto fosą miejską od strony południowej i fosą zamkową od strony zachodniej. Tym samym w swych początkach Bydgoszcz, a wraz z nią jej rynek znajdowały się na wyspie. Sytuacja taka miała miejsce aż do wieku XVIII. Co ciekawe na bydgoskim rynku, aż do końca wieku XVII wykonywano publiczne wyroki sądowe. Inną ciekawostką dotyczącą tego miejsca jest fakt, że przebiega przez niego 18 południk, który stanowi połączenie miasta między innymi ze Sztokholmem czy Kapsztadem.

Co warto zobaczyć

Znajdując się już na rynku warto skorzystać z okazji i zwiedzić wychodzące z niego ulice o historycznych nazwach. Należy tu wskazać przede wszystkim ul. Grodzką, ul. Krętą, ul. Długą oraz ul. Jana Kazimierza i ul. Stefana Batorego. Stanowią one główne osie, wokół których rozwijała się Bydgoszcz tworząc dzisiejszą strukturę zabudowy miasta. Szczególnie warto odwiedzić ulicę Mostową, do której można dojść wzdłuż rzeki Brdy. To właśnie stamtąd rozciąga się najlepszy widok na symbole Bydgoszczy, czyli trzy szachulcowe spichlerze. Nieco dalej znajdziemy balansującą rzeźbę, która upamiętania wejście Polski do Unii Europejskiej, czyli młodzieńca przechodzącego przez rzekę.

Przydatne informacje

Chcąc bliżej poznać tajemnice centrum Bydgoszczy warto zasięgnąć bliższych informacji znajdujących się na stronie http://www.visitbydgoszcz.pl/pl/odkryj/trasy-zwiedzania/86-poznajemy-stare-miasto.

Polecane obiekty w pobliżu Starego Rynku w Bydgoszczy