Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Starej Kopalni Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu

Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu

Niewiele znaleźć można przykładów instytucji kulturalno-naukowych, które zlokalizowane są w tak ciekawym miejscu – budynkach i sztolniach dawnej kopalni. To niewątpliwie jeden z głównych walorów Starej Kopalni – Centrum Nauki i Sztuki, gdzie prócz obiektów typowo muzealnych, naukowych i technicznych mieszczą się również ekspozycje poświęcone współczesnej sztuce oraz obiekty noclegowe i restauracyjne.

Pomysł na kulturę

Budynki niedziałającej kopalni zamknięte były od 1996 roku roku. Postanowiono je zagospodarować i w 1999 roku utworzyć Muzeum Przemysłu i Techniki, które prawie piętnaście lat później przeszło generalny remont. Otworzone ponownie w listopadzie 2014 roku zyskało jednak nową formę – powstało Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”, które prócz funkcji muzealnych przejęło również funkcję kulturalną.

Ekspozycja składa się z dwóch tras. Pierwsza obejmuje bezpośrednio zabytkową kopalnię „Julia” oraz interesującą wystawę obejmującą między innymi łaźnię górniczą, maszyny wydobywcze oraz do wielkogabarytowy transport. Trasa druga prowadzi przez szyb „Sobótka”, a następnie przez ekspozycje maszyn górniczych i wyciągowych.

Charakterystyka Starej Kopalni

Po 2014 roku do Starej Kopalni dołączyły takie instytucje jak: Muzeum Przemysłu i Techniki, gdzie prezentowana jest historia górnictwa i zebrane zostały duże zbiory eksponatów z dawniej działającej tu kopalni. To również Galeria Sztuki Współczesnej, w której swoje liczne prace przedstawiają głównie lokalni artyści, ale nie brakuje również wystaw artystów specjalnie zapraszanych z całej Polski. Bardzo ciekawą inicjatywą jest natomiast nowoczesnej Centrum Ceramiki Unikatowej. To miejsce, gdzie regularnie organizowane są specjalne warsztaty garncarskie i ceramiczne, dedykowane zarówno grupom, jak i osobom indywidualnym. Oferta obejmuje również zorganizowanie urodzin lub firmowego spotkania integracyjnego.

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia to jednak przede wszystkim przestrzeń publiczna, w której rozgrywa się wiele wydarzeń kulturalnych. Odbywają się tu więc liczne koncerty kameralne, ale również naukowe konferencje czy projekcje, nie brakuje także ofert prywatnych wystaw fotograficznych czy artystycznych.

Zwiedzanie

Odwiedzić Starą Kopalnię można codziennie w godzinach 10.00-18.00, wejście odbywa się z przewodnikiem co godzinę, a zwiedzanie trwa około półtorej godziny. Bilet normalny kosztuje 20 zł, ulgowy i grupowy 15 zł. Więcej informacji znajduje się pod adresem: http://www.starakopalnia.pl

Polecane obiekty w pobliżu Starej Kopalni Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu