Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu ruin Zamku Nowy Dwór w Wałbrzychu

Ruiny Zamku Nowy Dwór w Wałbrzychu

Ruiny Zamku Nowy Dwór w Wałbrzychu znajdują się na szczycie Góry Zamkowej. Na miejsce można dotrzeć żółtym szlakiem spacerowym prowadzącym z Dworca PKP Wałbrzych Główny. To malowniczo położone miejsce posiada ciekawą historię, którą warto poznać.

Historia zamku Nowy Dwór

Wczesne dzieje tego obiektu są dosyć dobrze znane. Archeolodzy podejrzewają, że pierwszy gród mógł istnieć w tym miejscu już w XIII wieku. Zakłada się, że ten wałbrzyski zamek został wzniesiony z polecenia księcia świdnickiego Bolka. Spełniał rolę ważnej warowni granicznej wraz z sąsiednimi Radosnem i Rogowcem. Jego zadaniem było przede wszystkim chronienie Księstwa Świdnicko-Jaworskiego przed wrogimi najazdami od strony południowej. Przez długi czas właściciele zamku panowali również nad całym Wałbrzychem, więc budowla jest nierozerwalnie związana z historią samego miasta.

W drugiej połowie XVI wieku zamek stał się własnością Schoffów, następnie Liebenthali i ostatecznie Czettritzów. Właściciele zamku zmieniali się często, jednak co jakiś czas budynek wracał ponownie w ręce Czettritzów. Niestety w 1581 roku część mieszkalna budynku uległa pożarowi, co prawdopodobnie było skutkiem uderzenia pioruna. Właściciele postanowi porzucić ruiny i zbudować nową siedzibę, którą stał się zamek obecnie znany jako Pałac Czettritzów.

Historia ruin

Pozostałości zamku były przez jakiś czas używane. Jeszcze w okresie wojny 30-letniej prowadzono tutaj prace fortyfikacyjne. Po zakończeniu walk budynek został jednak całkowicie opuszczony i zaczął coraz bardziej popadać w ruinę. W tej chwili można tutaj zobaczyć fragmenty murów otaczających zamkowy dziedziniec, a także pozostałości dwóch budynków. Obronne ściany dziedzińca, które zachowały się do czasów współczesnych, mają wysokość kilku metrów.

Urokliwe położenie

Zamek znajduje się w bardzo pięknej okolicy w południowo-wschodniej części Gór Wałbrzyskich, na terenie Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich na południe od dzielnicy Wałbrzycha - Pogórze. Budynek wzniesiono na wzgórzu nazwanym Zamkową Górą. Jest to skaliste, stożkowate wzniesienie porośnięte malowniczym lasem bukowym regla dolnego. Szczyt wzgórza tworzą permskie melafiry. Zbocza otoczone są głębokimi dolinkami. To wspaniałe miejsce na spacer.

Polecane obiekty w pobliżu ruin Zamku Nowy Dwór w Wałbrzychu