Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Pałacu Czettritzów w Wałbrzychu

Pałac Czettritzów w Wałbrzychu

Pałac Czettritzów początkowo nazywany był "Zamkiem Wałbrzych". Budynek powstał w XVII wieku i został zbudowany przez rodzinę von Czettritz. Miało to miejsce po pożarze zamku „Nowy Dwór”. Jego ruiny nadal znajdują się w dzielnicy Podgórze. Pałac Czettritzów zlokalizowany jest przy u. Zamkowej 4 w bezpośrednim sąsiedztwie oznaczonej kolorem czerwonym trasy spacerowej „Szlakiem Starego Grodu”.

Historia Pałacu Czettritzów

Do połowy XVII wieku rezydencja stanowiła siedzibę wdowy po Diprandzie von Czettritz. Następnie budynek przechodził w ręce kolejnych członków rodziny. W tamtych czasach prawdopodobnie nie dokonywano żadnych znaczących zmian w architekturze budynku dworskiego. Pod koniec roku 1738 pałac został sprzedany Konradowi Maksymilianowi Hochberg, który zdecydował się na przeprowadzenie prac modernizacyjnych. Obejmowały one między innymi dostawienie cylindrycznej wierzy wyposażonej w klatkę schodową. Remont obejmował także wykucie nowego wejścia, które następnie zostało ozdobione herbem rodzinnym oraz renesansowym portalem.

W XIX wieku wprowadzono kolejne modyfikacje architektoniczne, powstał człon z płaskim stropodachem, a później również dodano budynek administracyjny. Ostania rozbudowa pałacu miała miejsce na początku XX wieku. Po zakończeniu II wojny światowej budynek został przeznaczony na użytek różnych instytucji. W latach 60. przeprowadzono natomiast kompleksowe prace elewacyjne, odświeżając wygląd pałacu.

Pałac dzisiaj

Pałac Czettritzów położony jest na obszarze dużego parku o powierzchni wynoszącej 4,30 ha. Na tym terenie znajdują się także dwie wille. Jedna z nich była miejscem śmierci księżniczki Daisy – ciotki Winstona Churchilla, księżnej angielskiego pochodzenia, która była ostatnią właścicielką zamku, a także panią na Książu i Pszczynie. Postument upamiętniający księżną Daisy znajduje się obecnie na dziedzińcu zespołu. Od 2004 roku Pałac stanowi siedzibę Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa. Pałac Czettritzów stanowi bez wątpienia jeden z ciekawszych obiektów, które można zobaczyć na terenie miasta i jest nieodłącznie związany z bogatą historią Wałbrzycha.

Polecane obiekty w pobliżu Pałacu Czettritzów w Wałbrzychu