Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach

Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach

Muzea chyba większości z nas kojarzą się głównie ze starą bronią, mundurami, dawnymi dokumentami czy wytworami z epoki wczesnej rewolucji przemysłowej. Są także ekspozycje poświęcone poszczególnym organizacjom czy ludziom, jak chociażby słynnym podróżnikom. Tymczasem w Katowicach powstało Muzeum Historii Komputerów i Informatyki. Jest to miejsce, gdzie można dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych z pierwszymi komputerami i nie tylko.

Położenie

Ekspozycja stała muzeum zlokalizowana jest w Instytucji Kultury Miasto Ogrodów im. Krystyny Bochenek. Wejście na wystawę znajduje się przy ulicy Sienkiewicza 28. Oprócz tego, organizowane są także wystawy czasowe, najczęściej w innych punktach miasta.

Historia

Muzeum zostało otwarte w grudniu 2012 roku i cieszy się coraz większą popularnością. Obecną ekspozycję stałą uruchomiono w październiku 2016 roku. Na zbiory złożyły się zarówno dary od osób indywidualnych, jak i od dużych zakładów przemysłowych i lokalnych firm. Wciąż przyjmowane są nowe eksponaty, do przekazywania których zachęcani są odwiedzający.

Ekspozycja

Na ekspozycji stałej „Od szafy do laptopa” można oglądać słynny komputer ODRA, ale także mniejsze komputery, które często produkowane były na zamówienie poszczególnych firm. Dalej znajdują się komputery 8-bitowe, pierwsze komputery z serii PC, Amiga oraz nowsze modele. Jako ciekawostka prezentowane są także stare aparaty telefoniczne oraz automaty do gier. Obecnie w zbiorach Muzeum Historii Komputerów i Informatyki zebrano prawie cztery tysiące eksponatów.

Oprócz zwiedzania z przewodnikiem, przygotowano w planie także interesujące lekcje muzealne, które jeszcze lepiej pomogą zrozumieć dzieje pierwszych komputerów. Po godzinach, gdy nie ma już zwiedzających, maszyny udostępniane są dla celów naukowych. Na podstawie tak bogatego materiału powstają ciekawe artykuły naukowe, opisujące dawne rozwiązania informatyczne.

Zwiedzanie

Godziny zwiedzania - grupy zorganizowane muszą skorzystać z formularza rezerwacji terminu, dostępnego na stronie internetowej. Zwiedzanie odbywa się w dni robocze i trwa ok. 2-2,5 godziny. Zwiedzanie indywidualne możliwe jest w sobotę o godzinie 15.00.

Ceny biletów: normalny – 18 zł, szkolny – 18 zł, lekcja muzealna – 10 zł. Więcej informacji do poczytania na stronie muzeum http://www.muzeumkomputerow.edu.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach