Noclegi w pobliżu Mauzoleum w Wałbrzychu
Mauzoleum w Wałbrzychu
Mauzoleum w Wałbrzychu znajduje się na północnym zboczu Niedźwiadków. Zlokalizowane jest na wysokości ponad 500 metrów. Powstało w pierwszej połowie XX wieku i miało stanowić pomnik „Dumy, Chwały i Siły” upamiętniający mieszkańców Dolnego Śląska, który stracili życie w I wojnie światowej. Mauzoleum upamiętnia także 20 nazistów, który polegli w czasie pełnienia swoich obowiązków. Znajduje się przy niebieskim szlaku, prowadzącym z ulicy M. Konopnickiej w Śródmieściu.
Historia Mauzoleum
Ten budynek został zbudowany w latach 1936-1938. Autorem projektu był Robert Tischler. Inicjatywa stworzenia budowli wyszła od Ludowego Związku Opieki nad Niemieckimi Grobami Wojennymi. Wzniesienie konstrukcji powierzono wałbrzyskim kamieniarzom i firmom budowlanym. Wykonawcy byli również zatrudnieni przy pracach nad mauzoleum znajdującym się na Górze świętej Anny.
Architektura
Wałbrzyskie Mauzoleum należało do najbardziej monumentalnych konstrukcji tego rodzaju wybudowanych na terenie Niemiec. Stanowiło pomnik chwały, który był miejscem organizacji masowych imprez o wydźwięku patriotycznym. Konstrukcja ma charakter kamiennego blokhauzu z wewnętrznym dziedzińcem otoczonym arkadami. Po powstaniu dziedziniec był wyłożony różnokolorową posadzką wykonaną z kamieni zebranych w różnych częściach Niemiec. W centrum ustawiono brązową kolumnę, na szczycie której znalazł się znicz. Czaszę znicza podtrzymywały cztery męskie postacie. U podstaw kolumny siedziały lwy. Przed wejściem do mauzoleum umieszczono orły siedzące na kulach i trzymające swastyki. Tablice poległych, których chciano upamiętnić, znajdowały się w podcieniach.
Obecnie z całej budowli zachowały się jedynie mury. Mauzoleum zaczęło stopniowo popadać w ruinę po 1945 roku. Po zakończeniu wojny część kompleksu została zniszczona przez samych Niemców, którzy wysadzili w powietrze fragment budynku przed wkroczeniem na ten teren Armii Czerwonej. Teoretycznie wałbrzyskie mauzoleum jest obecnie niedostępne dla zwiedzających. Pod budynkiem znajdują się podziemia, które nadal nie zostały dokładnie zbadane. Istniały różne projekty przekształcenia mauzoleum na cele rekreacyjne, ale ostatecznie nie wprowadzono ich w życie.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!