Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Ratusza w Wałbrzychu

Ratusz w Wałbrzychu

Wałbrzyski rynek to centralna część miasta, gdzie odbywają się główne wydarzenia kulturalne. Razem z budynkiem ratuszowym leżącym w jego pobliżu tworzą nieodłączną całość, charakterystyczne miejsce w mieście, często występujące na widokówkach i bogato opisywane w przewodnikach turystycznych.

Miejski rynek

Wytyczony około XV wieku pełnił od początku funkcję handlową oraz mieszkalną. Do dzisiaj wokół rynku zachowało się kilka starych kamienic pamiętających jeszcze XVII wiek, odremontowanych i oddanych do użytku. Na terenie rynku do połowy XIX wieku znajdował się miejski ratusz, jednak został rozebrany i przeniesiony na znajdujący się nieopodal Plac Magistracki. Pozostałości po ratuszu zostały zasypane, a sam rynek zyskał dzięki temu większą powierzchnię. Rynek jest w całości oświetlony, a dzięki stosunkowo dużej powierzchni często gości koncerty i wystawy artystyczne.

Ratusz w Wałbrzychu

Od połowy XIX nowy i większy ratusz wybudowany w stylu neogotyckim mieści się kilkadziesiąt metrów od rynku – oddziela go przejście nazywane Pasażem Okrężnym, otoczone kolorowymi kamienicami. Ratusz nieprzerwanie od ponad 150 lat jest siedzibą władz miejskich Wałbrzycha. Pierwotnie składał się z części centralnej, lecz w kolejnych latach ze względu na rosnące zapotrzebowanie urzędników został rozbudowany o wschodnie i zachodnie skrzydła, również utrzymane w neogotyckim stylu z charakterystycznymi strzelistymi wieżyczkami. Posiada również dwuspadowy dach oraz niewielkie, ale urokliwe zdobienia na frontowych kalenicach.

Ratusz miejski jedyny generalny remont przeszedł w latach 1975-1976. Został wtedy odrestaurowany i nadano mu nieco nowocześniejszy wygląd wnętrz – dostosowano go również do współczesnych wymagań związanych z obsługą urzędniczą i sprawami petentów. Zachowano wewnętrzny wystrój neobarokowy z metalowymi, pozłacanymi balustradami przy głównych schodach.

Polecane obiekty w okolicy Ratusza w Wałbrzychu