Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Rezerwat Przyrody Ślichowice im. Jana Czarnockiego w Kielcach

Noclegi w pobliżu Rezerwatu Przyrody Ślichowice im. Jana Czarnockiego w Kielcach

Rezerwat Przyrody Ślichowice im. Jana Czarnockiego w Kielcach

Wiosna to najlepszy czas, aby odpoczywać na łonie przyrody. Doskonale nadają się do tego wszelkiego rodzaju rezerwaty. Jednym z takich interesujących miejsc jest rezerwat Przyrody Ślichowice w Kielcach. Łatwy dojazd zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską jest zaletą tego miejsca.

Rezerwat Ślichowice

Rezerwat jest częścią kompleksu Geopark Kielce, w skład którego wchodzą następujące rezerwaty: Kadzielnia, Ślichowice oraz Wietrznia. Ponadto w Geoparku Kielce mieszczą się następujące obiekty: Centrum Geoedukacji przy ul. Daleszyckiej 21, Amfiteatr Kadzielnia przy Al. Legionów, Ogród Botaniczny w rejonie ulic: Karczówkowskiej oraz Jagiellońskiej, Ośrodek Pracy Twórczej Wietrznia przy ul. Wojska Polskiego numer 105 oraz Podziemna Trasa Turystyczna przy ul. Krakowskiej.

Z kamieniołomów na Ślichowicach wapienie były wydobywane już w okresie międzywojennym. Podczas eksploatacji znaleziono unikatowe zjawiska tektoniczne. Ta część kamieniołomu w 1949 roku została objęta ochroną jako pomnik przyrody nieożywionej. Od 18 czerwca 1952 roku utworzono w tym miejscu ścisły rezerwat przyrody. Można tu zobaczyć ciekawe przykłady form tektonicznych, takie jak: fałd obalony i fałd leżący. Ochroną zostały objęte również rośliny, w tym m.in: murawy kserotermiczne oraz berberys, wisienka stepowa i dzika róża. Warto również zwrócić uwagę na występujące tutaj wapienie bitumiczne.

Wśród dodatkowym atrakcji rezerwatu można wymienić ścieżki rowerowe oraz punkty widokowe. Fałd od 2009 roku można oglądać również po zachodzie słońca, ponieważ jest oświetlany po zmroku.

Dojazd

Do Rezerwatu Przyrody Ślichowice w Kielcach można dojechać liniami autobusowymi nr 8, 15, 23, 45, 46, 47, 54, 102, 105, 108 oraz C. Należy wysiąść na przystanku Szajnowicza – Iwanowa I. Następnie skręcić w prawo w ul. Kazimierza Wielkiego, którą dojdziemy po około 600 metrach do rezerwatu. Do parku można również dojść pieszo. Przez niego przebiega żółty szlak spacerowy. Z jednej strony biegnie od Białogonu oraz Rezerwatu Karczówka, a z drugiej od Herbów oraz Rezerwatu Sufraganiec.

Zwiedzanie

Rezerwat Przyrody Ślichowice w Kielcach warto obejrzeć w czasie wiosny. Wtedy przyroda i otaczające ją skały wyglądają najpiękniej. Wstęp jest bezpłatny, a rezerwat jest czynny przez cały rok.

Polecane obiekty w pobliżu Rezerwatu Przyrody Ślichowice im. Jana Czarnockiego w Kielcach