Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kielcach

Noclegi w pobliżu Bazylika katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kielcach

Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kielcach

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Kielcach to obowiązkowy punkt miasta do odwiedzenia przez każdego turystę, nie tylko miłośników budowli sakralnych. Bazylika stanowi mieszaninę stylu romańskiego i barokowego (w znacznej przewadze). Zlokalizowana jest w centrum miasta, więc dojazd do niej nikomu nie powinien nastręczyć wielu problemów wystarczy kierować się na Wzgórze Zamkowe.

Początki świątyni

Historia powstania kościoła sięga roku 1171 kiedy lokalny biskup postanowił ufundować kościół zbudowany idealnie na wzór stylu romańskiego. W swoich kilkusetletnich dziejach bazylika była kilkukrotnie przebudowywana, między innymi przez trawiące ją pożary oraz kolejnych biskupów, którzy chcieli, aby to miejsce sakralne przypominało budowle zgodne z obecnie panującym stylem w sztuce i budownictwie.

W 1982 roku bazylika oficjalnie uzyskała tytuł Ogólnodiecezjalnego Sanktuarium Maryjnego. Cała świątynia oraz kaplica ogrójcowa z 1760 r. wraz z dzwonnicą pochodzącą z połowy XVII wieku oficjalnie figurują w rejestrze zabytków nieruchomych.

Informacje dla turystów

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP to jeden z najcenniejszych zabytków miasta Kielce. Dlatego parafia udostępnia zwiedzanie kościoła turystom za symboliczną złotówkę, jednak w wyznaczonych godzinach i przy zachowaniu odpowiedniej ciszy. Turystów zaprasza się do zwiedzania bazyliki w następujących godzinach: od poniedziałku do soboty 10:00-17:00. W niedziele wejść można bez problemu w czasie wolnym pomiędzy odbywającymi się mszami.

W celu uzyskania aktualnych i szczegółowych wiadomości należy odwiedzić oficjalną stronę internetową Bazyliki katedralnej Wniebowzięcia NMP w Kielcach pod adresem http://www.kielcekatedra.pl/.

Polecane obiekty w pobliżu Bazylika katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kielcach