Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Muzeum Narodowe w Kielcach

Noclegi w pobliżu Muzeum Narodowego w Kielcach

Muzeum Narodowe w Kielcach

Muzeum Narodowe z oddziałem w Kielcach z wielkim powodzeniem funkcjonuje już od ponad 100 lat z pięcioma oddziałami na ziemi kieleckiej. Te oddziały muzealne to: Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, Pałacyk Henryka Sienkiewicza, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, Muzeum Dialogu Kultur oraz Muzeum Archeologiczne. Muzeum posiada w swojej kolekcji wiele drogocennych eksponatów. Nie jest to tylko miejsce gdzie można przyjść i zobaczyć stałą lub czasową wystawę, bardzo często organizowane są tu również koncerty, wykłady czy edukacyjne zajęcia nie tylko dla najmłodszych, ale również całych rodzin, które mogą tu wspólnie spędzić wolny czas.

Powstanie muzeum

Muzeum powstało 1908 roku z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, a pierwszym oficjalnym eksponatem, jaki znalazł się w zbiorach muzeum był kawałek skamieniałego drzewa z Miedzianej Góry pochodzący ze zbiorów nauczyciela Feliksa Rybarskiego. Muzeum gromadziło eksponaty historyczne, archeologiczne oraz przyrodnicze. W 1936 roku zorganizowano Wystawę Świętokrzyską i od tego czasu placówka zmieniła nazwę na Muzeum Świętokrzyskie. Swoją działalność muzeum wznowiło po wojnie w roku 1945 w Kamienicy pod Trzema Herbami. W 1971 roku otrzymało zespół parkowy i należące do niego budynki, gdzie przeniesiono wszystkie ekspozycje i zabytki.  

Ekspozycje

Muzeum Narodowe udostępnia do zwiedzania 4 wystawy stałe: Wnętrza zabytkowe XVII-XVIII w., Galerię Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej, Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Gabinet Numizmatyczny. Na większości turystów największe wrażenie robią zabytkowe wnętrza, gdzie zachowano autentyczny wystrój. W 13 pomieszczeniach można podziwiać: polichromowane fryzy, marmurowe portale, oprawy kominków, wysokiej jakości tkaniny i tapiserie, pochodzące z renesanu meble, skrzynie cassone w Włoch, klęczniki, hiszpańskie kabinety, dalekowschodnią ceramikę, uzbrojenie czy wyroby złotnicze.

Bilety i godziny otwarcia

Muzeum czynne jest w sezonie wrzesień - kwiecień od wtorku do niedzieli w godz. 9:00-17:00, w sezonie maj - sierpień w godz. 10:00-18:00. Cennik biletów: wystawy stałe i czasowe - normalny 30 zł, ulgowy 25 zł, wystawy stałe - normalny 20 zł, ulgowy 15 zł. Szczegółowe informacje dla zwiedzających znajdują się na stronie placówki: http://mnki.pl/pl/home

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Narodowego w Kielcach