Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Rezerwat przyrody Kadzielnia w Kielcach

Noclegi w pobliżu Rezerwatu przyrody Kadzielnia w Kielcach

Rezerwat przyrody Kadzielnia w Kielcach

Wzgórze Kadzielnia ze względu na swój wyjątkowy, urokliwy charakter stanowi obowiązkowy punkt w trakcie zwiedzania Gór Świętokrzyskich. Położone w południowo-zachodniej części Kielc, zaledwie 1 km od centrum miasta, jest przykładem krajobrazu pogórniczego, bogatego w zjawiska krasowe, rzadką i chronioną roślinność oraz cenne gatunki zwierząt. Utworzenie parku rekreacyjnego w południowej części wzgórza spowodowało, iż Kadzielnia stała się idealnym miejscem na miejską wycieczkę.

Spacer po rezerwacie

Kadzielnia o wysokości 295 m n.p.m. stanowi środkową część wapiennego Pasma Kadzielniańskiego. W 1962 roku utworzono ścisły rezerwat przyrody nieożywionej o powierzchni 0,6 ha obejmujący Skałkę Geologów, będącą szczytem pierwotnego wzgórza. Swą nazwę Kadzielnia otrzymała prawdopodobnie od zbierania porastających wzgórze ziół służących do produkcji kadzideł. Interesująca i nieco tajemnicza jest historia wzniesienia. Według legend na wzgórzu miało się znajdować miejsce pogańskiego kultu z ołtarzem przeznaczonym do składania ofiar. W XVII wieku powstał tutaj kamieniołom dostarczający skał wapiennych. Trwająca 200 lat eksploatacja Kadzielni pozostawiła po sobie krajobraz wielopoziomowego wyrobiska, zalewanego wodami podziemnymi.

Jaskinie

Dzisiaj możemy podziwiać zatem jeden z najciekawszych obszarów jaskiniowych w Polsce. Na terenie Kadzielni znajduje się 25 jaskiń i schronisk skalnych. Zwiedzać można podziemną trasę turystyczną o długości ok. 160 m. W udostępnionych dla turystów jaskiniach można natrafić na znaleziska paleontologiczne m. in. ryby pancerne lub też spotkać kilka gatunków nietoperzy. Warto również zwrócić uwagę na Szmaragdowe Jeziorko otaczające Skałkę Geologów. Odbijające się od zlasowanego wapienia promienie słoneczne, wywołują wrażenie niezwykłego koloru wody. Kadzielnię należy odwiedzić także ze względu na pięknie usytuowany w skale amfiteatr. Zimą na północno – wschodniej ścianie Skałki Geologów na turystów czeka lodospad – zimowa ścianka wspinaczkowa.

Ważne informacje dla turysty

Do rezerwatu prowadzą dwa szlaki spacerowe – niebieski i zielony – zaczynające się na Placu Artystów przy kieleckim deptaku. Do Kadzielni dojdziemy również czerwonym szlakiem miejskim. Podziemna trasa turystyczna otwarta jest od kwietnia do października. Czas zwiedzania wynosi ok. 30 min., wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

Godziny otwarcia:

  • Poniedziałek: nieczynne
  • Wtorek – Piątek: 9.00 – 16.00 (ostatnie wejście: 15.30)
  • Sobota - Niedziela: 11.00 – 17.00 (ostatnie wejście: 16.30)

Bilety wstępu: normalny- 10 zł, ulgowy – 8 zł, Dzieci do lat 3 – wstęp bezpłatny.

Polecane obiekty w pobliżu Rezerwatu przyrody Kadzielnia w Kielcach