Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach

Noclegi w pobliżu Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach

Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach

Kielce to miasto położone w południowo – wschodniej Polsce. Jest stolicą województwa świętokrzyskiego. To regionalne centrum gospodarcze, naukowe, kulturalne oraz wystawienniczo-targowe. Jedną z głównych atrakcji tego miasta jest Pałac Biskupów Krakowskich.

Powstanie pałacu

Pałac Biskupów Krakowskich został zakwalifikowany do dawnej klasy zabytków 0, co oznaczało najwyższą możliwą kategorię. Jego inicjatorem był biskup krakowski Jakub Zadzik. Pałac wybudowano w latach 1637-1644. Uznaje się go za najwspanialszy i najcenniejszy przykład polskiej rezydencji z epoki Wazów. Zaprojektował go prawdopodobnie włoski architekt Tomasz Poncino, któy kierował również pracami budowlanymi.

Dwukondygnacyjny korpus główny został nakryty bliźniaczym, czterospadowym dachem. Podtrzymują go cztery sześcioboczne wieże. Skrzydła boczne zaprojektował Kacper Bażanka. Zostały dobudowane do całości dopiero w I połowie XVIII wieku. W XIX wieku dokonano niewielkich zmian, ale pałac zachował swoją pierwotną bryłę do dzisiaj. Bez zmian pozostała również dekoracja elewacji i wystrój większości wnętrz.

Dalsze losy pałacu

W końcu XVIII wieku kieleckie dobra biskupów krakowskich stały się państwowe na mocy uchwały Sejmu Wielkiego. Od tej chwili biskupi krakowscy zamieszkiwali w pałacu. Następnie w 1816 roku w skrzydle północnym została otwarta Szkoła Akademiczno - Górnicza w Kielcach. Działała przez 10 lat i wykształciła kilkudziesięciu absolwentów.  Po powstaniu styczniowym władze rosyjskie zmieniły istotnie wygląd pałacu. Marmurkowe portale z wnętrz przeniesiono do cerkwi. Zniszczono również Bramę Krakowską. Zdjęto hełmy z wież oraz kamienne rzeźby z elewacji. Od 1866 roku pałac był siedzibą Guberni Kieleckiej.

Od 1971 roku stał się siedzibą kieleckiego Muzeum Narodowego. Można tu obejrzeć wiele wystaw czasowych oraz Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego. Warto zobaczyć zabytkowe meble, tkaniny, wybitne dzieła malarskie oraz ceramikę. W 2003 roku otwarto ogród włoski otaczający Pałac Biskupów Krakowskich. Ogród wyposażono w kanalizację deszczową, oświetlenie i jest automatycznie nawadniany. Pięknie wiosną kwitną w nim białe i czerwone peonie.

Informacje dla turystów

Godziny otwarcia

Pałac jest otwarty we wtorki w godz. 09.00-17.00, od środy do niedzieli w godz. 9.00-16.00. Ogród włoski można zwiedzać w poniedziałki w godz. 10.00-17.00, w pozostałe dni w godzinach otwarcia muzeum.

Ceny biletów

Bilety normalne na wystawy stałe i czasowe to koszt odpowiednio 25 i 40 zł. Bilety dla grup to 25 zł i 30 zł. Szczegóły znajdują się na stronie Pałacu Biskupów Krakowskich: http://mnki.pl/palac/

Polecane obiekty w pobliżu Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach