Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach

Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach

Kultywowanie pamięci patriotycznej oraz pamięci o ważnych ruchach obywatelskich jest niezwykle ważne dla zachowania jedności i tożsamości danego regionu albo i całego kraju. Dlatego miejsca takie jak Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, który działa w Kielcach od 1995 roku (w nowej strukturze od 2011) są często odwiedzane przez wycieczki i grupy szkolne, ale również osoby związane z ruchami obywatelskimi i patriotycznymi. Ośrodek zlokalizowany jest przy ulicy Zamkowej 3.

Pomysł na patriotyzm

Założenie i cel ośrodka było następujące: kultywować pamięć patriotyczną oraz historyczną. Wykorzystano więc zaniedbane pomieszczenia byłego kieleckiego więzienia, które nie funkcjonowało od 1979 roku i stworzono tu pierwotnie Muzeum Pamięci Narodowej w 1995 roku. W placówce tej wystawiane były wyłącznie zbiory z okresu II wojny światowej – pamiątki po więźniach – natomiast później dołączono także ekspozycję pamiątek po osobach prześladowanych w czasach stalinizmu, a więc do 1956 roku. W takiej formie muzeum działało do 2005 roku, po czym zakończyła działalność przez brak funduszy.

Powstało na nowo dopiero sześć lat później dzięki dotacji z urzędu miejskiego. Utworzono wtedy działający do dzisiaj Ośrodek Myśli Politycznej i Obywatelskiej, który przejął schedę po muzeum i wykorzystując jego ekspozycje oraz zbiory stworzył własne wystawy: poświęcone więźniom, internowanym, prześladowanym. W ośrodku urządzane są również wystawy ogólnohistoryczne.

Ekspozycja

Wśród stałych ekspozycji popularnością cieszą się Sala Wybranieckich, gdzie prezentowane są pamiątki po działającej w regionie grupie wojska AK pod dowództwem Mariana Sołtysiaka. Ekspozycja prezentuje metody tortur stosowane przez gestapo. Inna wystawa poświęcona jest natomiast pamięci miejsc tragedii, jakie rozegrały się w więzieniu: miejscom straceń, ścianie rozstrzelań, szubienic, karcerów. Historycznie ekspozycja sięga też nieco dalej i prezentuje zbiory związane z powstaniami styczniowym i kościuszkowskim, ale jest to bardzo niewielka część dostępnych zbiorów.

Oferta i cenniki

Placówka Ośrodka Myśli Politycznej i Obywatelskiej otwarta jest dla zwiedzających przez cały rok, oprócz poniedziałków. Od wtorku do piątku zwiedzać można ją w godzinach 9.00-17.00, w soboty i niedziele 10.00-18.00. Wstęp jest płatny. Za bilet normalny trzeba zapłacić 5 zł, za ulgowy 2 zł, rodzinny 9 zł (dwoje dorosłych i dwoje dzieci). Dokładniejsze informacje są dostępne na stronie: www.ompio.pl

Polecane obiekty w okolicy Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach