Noclegi w pobliżu Rezerwatu Przyrody Jezioro Łuknajno
Rezerwat Przyrody Jezioro Łuknajno
Mazurska przyroda to jeden z niewątpliwych atutów tego regionu. To właśnie możliwości jej podziwiania wiele osób przyciąga na wypoczynek w tej części kraju. Do ciekawszych miejsc, które z pewnością warto tam odwiedzić zalicza się Rezerwat Przyrody Jezioro Łuknajno.
Położenie i historia
Położony około 5 kilometrów od Mikołajek rezerwat przyrody założony został w 1947 roku. Ma ogromną powierzchnię prawie 1200 hektarów i obejmuje swoich zasięgiem jezioro Łuknajno wraz z przyległymi do niego terenami. Od 1986 roku miejsce jest objęte ochroną międzynarodową w ramach programu Unesco-Mab ze względu na wyjątkową biosferę. Wskazuje się go głownie jako rezerwat ornitologiczny, jednakże ochroną objęte są wszystkie gatunki flory i fauny występujące na terenie. Na wschodnim brzegu jeziora znaleźć można stację badawczą. Placówka należy do Uniwersytetu Warszawskiego i nosi imię profesora Kazimierza Dobrowolskiego.
Fauna i flora
Znajduje się tutaj jedna z największych w Europie kolonii łabędzia niemego i pierwotnie rezerwat utworzono właśnie w celu jego ochrony. Jednakże podziwiać można tutaj także nury, perkozy, czaple czy wiele innych gatunków z rodziny kaczkowatych czy jastrzębiowatych. Aby zapewnić ptakom bezproblemową egzystencję, niezbędne jest także objęcie ochroną roślinności. Oczywiście nie brakuje tutaj także płazów i ssaków, zwiedzający mogą natknąć się między innymi na traszkę grzebieniastą czy też podziwiać łosie, sarny, lub dostrzec lisy czy jenoty.
Zwiedzanie
Ze względu na charakter tego miejsca, rezerwat można zwiedzać spacerując po wyznaczonych trasach. Turyści mogą robić zdjęcia, jednakże należy pamiętać o właściwym zachowaniu. Na pierwszym miejscu stawia się ciszę, gdyż głośny hałas może wystraszyć mieszkające tutaj ptaki i zwierzęta. Podczas spaceru należy zwracać uwagę na znaki, ze względu na dobro zwierząt czy prowadzone obserwacje mogą być one częściowo wyłączone z możliwości spacerowania po nich. Jednakże możliwość wstępu do rezerwatu bez wcześniejszej zgody możliwa jest dla osób indywidualnie zwiedzających to miejsce. Większe grupy muszą uzyskać zgodę dyrektora rezerwatu.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!