Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach

Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach

Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach jest pierwszym tego typu ośrodkiem poświęconym polskiej myśli reformatorskiej, w szczególności działającej na terenie Mazur.

Historia powstania muzeum

Założone w 1973 roku Muzeum Reformacji Polskiej powstało z inspiracji księdza Władysława Pilichowskiego będącego proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej w Mikołajkach. Zmarły w 2008 roku ksiądz proboszcz zgromadził bogate zbiory dotyczące historii reformacji w Polsce. Myśl o założeniu Muzeum Reformacji została przez niego zrealizowana już na emeryturze w latach 70., ze względu na chęć zachowania starodruków w dobrym stanie i odpowiedniej ich ekspozycji. W latach PRL-u podobne zbiory dokumentów były bowiem często bezmyślnie niszczone przez władze.

Zbiory Muzeum Reformacji

Dzisiaj w Muzeum Reformacji można dzięki staraniom księdza Władysława Pilichowskiego oglądać bogaty zbiór starodruków, będących dokumentacją reformacji i życia kulturalno-społecznego wokół tego ruchu religijnego nie tylko na Mazurach, ale też na Śląsku Cieszyńskim, Pomorzu i w innych regionach I Rzeczpospolitej. Unikatowy jest zgromadzony tutaj zbiór zabytków piśmiennictwa polskiego na terenie Mazur do 1945 roku. Wśród najcenniejszych eksponatów znajdziemy m.in. najstarszy w jego zbiorach starodruk z 1658 roku, Biblię w języku polskim pochodzącą z 1726 roku, księgi parafialne oraz tablice upamiętniające nazwiska tutejszych mieszkańców poległych w okresie wojen napoleońskich. Można tutaj także oglądać druki oficyn wydawniczych z Królewca, z których najczęściej korzystali wyznawcy ewangelizmu na Mazurach, wydawnictwa cieszyńskie, dolnośląskie, berlińskie i łużyckie.

Dzięki fachowym i doskonale przygotowanym przewodnikom chętnie dzielącym się swoją wiedzą, turyści w Mikołajkach mają szansę na głębsze poznanie tego ruchu intelektualno-religijnego, który miał znaczący wpływ na kulturę Mazur i okolic oraz znacznie większy wpływ w całej Europie.

Podstawowe informacje dla zwiedzających

Godziny otwarcia: od kwietnia do października codziennie w godzinach 9.00 - 17.00, w innym terminie zwiedzanie możliwe po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy w Mikołajkach. Ceny biletów: normalny - 5 zł, grupowy - 3 zł.

Polecane obiekty w okolicy Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach