Mikołajki

Mikołajki

Lokalizacja

Mikołajki usytuowane są w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim. Ze względu na swe atrakcyjne położenie nad jeziorem Tałta i Jeziorem Mikołajskim miasto uchodzi za żeglarską stolicę Polski. Mikołajki położone są w samym centrum europejskiego szlaku wodnego o długości około 150 km. Szlak ten tworzony jest liczne naturalne zbiorniki wodne połączone rzeczkami lub kanałami. Dzięki temu malowniczemu usytuowaniu Mikołajki nazywane są Perłą Mazur lub Mazurską Wenecją.

Historia miejscowości

Początkowo w miejscu Mikołajek znajdowała się staropruska osada. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1444 roku. Jednak prawa miejskie otrzymały dopiero w 1726 roku od króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I. Mikołajki od 1920 roku stały się popularną miejscowością turystyczną, a w 1945 roku zostały włączone do Polski. Nazwa Mikołajki pochodzi od patrona kościoła św. Mikołaja. Przed reformacją kościół ten prawdopodobnie obsługiwany był przez krzyżackiego kapelana. W 1552 roku do parafii przybył polski pastor Jakub Wilamowski, a w 1798 roku w mikołajkach były prowadzone misje przez polskich księży z parafii w Świętej Lipce.

Atrakcyjna miejscowość dla aktywnych

Mikołajki są miejscowością przyciągającą każdego lata rzesze turystów. Stanowią wspaniałą bazę wypadową do rejsów po pobliskich jeziorach. Są tu wyśmienite warunki do uprawiania wielu sportów wodnych takich jak: kajakarstwa, windsurfingu, sportów motorowych, a także jeździectwa i turystyki pieszej oraz rowerowej. Jest to również wymarzona kraina dla wędkarzy, którzy już od wczesnego poranka udają się na połów nad okoliczne jeziora. W Mikołajkach znajduje się jedno kąpielisko strzeżone (Mikołajki) oraz 3 kąpieliska niestrzeżone (Zełwągi, Tałty, Górkło). Plaża miejska otwarta jest od końca czerwca do końca sierpnia w godzinach 8. 00-20. 00. Zimą można tu uprawiać narciarstwo biegowe i zjazdowe, wędkarstwo lodowe, a także latanie na bojerach W Mikołajkach co roku odbywa się wiele ciekawych wydarzeń i imprez. Do najważniejszych należą Dni Mikołajek, Rajdowe Mistrzostwa Świata, Festiwal Szantowy, a także Mazurski Festiwal Rybny „Rybkę na zdrowie”.

Mikołajskie obiekty warte uwagi

Na terenie Mikołajek oraz w pobliżu miasta znajduję się wiele zabytków oraz miejsc, do których warto zawitać. Należą do nich:

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Mikołajkach – został wzniesiony w latach 1841-1842 na podstawie projektu wykonanego przez Fryderyka Schinkel. Budowla posiada strzelistą wieżę, która widoczna jest w całym mieście.

Kościół Świętego Mikołaja w Mikołajkach – jego budowę rozpoczęto w 1998 r. Świątynia wzniesiona jest na wzniesieniu, posiada wieżę widokową, z której widok robi duże wrażenie. Wieża otwarta jest dla turystów od końca czerwca do 17 sierpnia.

Kościół Matki Bożej Różańcowej – jest to świątynia neogotycka pochodząca z 1910 roku. Wieża kościoła została wybudowana na pamiątkę IV pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Wiszą na niej 2 dzwony: Ave Maria oraz Jan Paweł II.

Muzeum Reformacji – muzeum działa przy Kościele Ewangelicko-Augsburskim. Zostało założone przez księdza Stanisława Pilcha-Pilchowskiego. Znajduje się w nim między innymi zbiór zabytków piśmiennictwa i drukarstwa polskiego na Mazurach sprzed 1945 roku.

Stacja badawcza PAN w Popielnie – istnieje możliwość zwiedzania muzeum stacji, na które należy umówić się telefonicznie. Stacja prowadzi szereg badań, mi. in. nad dziko żyjącymi tarpanami, jeleniami i bobrami.

Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie – położony jest na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, w Puszczy Piskiej. Można tu spotkać wiele różnych zwierząt, w tym jelenie, sarny, bobry, łosie, wilki, żurawie.

Bogactwo Mazur – Fauna i Flora

W pobliżu Mikołajek znajduje się wiele unikalnych miejsc pod względem fauny i flory. Miasto sąsiaduje z Mazurskim Parkiem Krajobrazowym, który została założony w 1977 roku. Jego powierzchnia wynosi 55. 000 ha, lasy zajmują ponad 29. 000 ha, a jeziora i rzeki ok. 17. 000 ha. Na terenie Parku znajduje się 60 jezior wśród których znajduje się największe jezioro w Polsce – Jezioro Śniardwy, a także uznana za jeden z najciekawszych szlaków kajakowych w Europie – rzeka Krutyń. Park ten położony jest na terenie dwóch odmiennych form geomorfologicznych, dzięki czemu występuje tu duża różnorodność i bogactwo fauny i flory. Możemy napotkać tu gatunki zarówno środkowoeuropejskie, jak i południowo-syberyjskie i arktyczne. Na terenie Parku znajduje się także 11 rezerwatów przyrody, w tym jeden z bardziej znanych rezerwatów biosfery – Jezioro Łuknajno, który jest również jedynym w Polsce rezerwatem łabędzia białego.

Noclegi i gastronomia

W Mikołajkach znajduje się bardzo rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna, dzięki czemu każdy turysta bez problemu znajdzie coś co odpowiada jego wymaganiom oraz kieszeni. Znajdziemy tu zarówno hotele wysokiej klasy, pensjonaty, prywatne kwatery jak i campingi i pola namiotowe. Przed wyborem noclegu należy zastanowić się jaki posiadamy budżet oraz w jakim standardzie chcielibyśmy mieszkać. Następnie warto porównać wiele różnych ofert ze sobą i wybrać najbardziej odpowiednią dla nas. W dzisiejszych czasach znacznie pomoże nam w tym Internet oraz portale i serwisy turystyczne, a także strony z opiniami, z którymi zawsze warto się zapoznać. Gdy już wybierzemy konkretny obiekt noclegowy należy dokonać jego rezerwacji możliwie jak najwcześniej. Na sezon miejsca noclegowe są rezerwowane z dużym wyprzedzeniem, dlatego „spóźnialskich” może spotkać rozczarowanie, że w wybranym obiekcie nie będzie już miejsc.

Na terenie Mikołajek znajduje się również wiele restauracji, barów oraz innych punktów gastronomicznych. Będąc na Mazurach warto spróbować przede wszystkim dań rybnych podawanych w różnej formie oraz innych specjałów kuchni mazurskiej, takich jak gulasz po mazursku, plince z pomoćką, karmuszka czy pokuczaj. Grzechem byłoby nie skosztować tych potraw, będąc w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.

Mikołajki ze względu na swe malownicze położenie oraz szereg atrakcji czekających na turystów są warte odwiedzenia. Wybierając się na Mazury z pewnością warto zawitać do tego miasta. Czas spędzony w Mikołajkach na pewno pozostawi wiele pięknych i wspaniałych wspomnień.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Mikołajkach.

Mapa

Aktualności

-
Centrum Kultury Kłobuk
Mikołajki, ul. Kolejowa 6

13 stycznia zachęcamy do wzięcia udziału w warsztatach z tworzenia okładki do kalendarza. Każdy uczestnik będzie miał okazję do zapoznania się z technikami personalizacji okładek i do stworzenia kalendarza, który będzie oryginalny i niepowtarzalny. Należy jedynie zabrać ze sobą zeszyt/kalendarz formatu A5 (w twardej okładce), pozostałe materiały będą zapewnione. Zajęcia odbędą się pod okiem Sabiny Kremskiej w Centrum Kultury Kłobuk.

Wstęp:90 zł

Parking: na ulicy

cdn-az.allevents.in/banners/6e2a904838a9ff77860d52494e24cc7e-rimg-w511-h720-gmir.jpg

Hotel Gołębiewski
Mikołajki, ul. Mrągowska 34

Tegoroczna świąteczna trasa koncertowa Justyny Steczkowskiej zawita 30 grudnia także do Mikołajek. W atmosferze kolęd i pastorałek będzie można spędzić wspaniały wieczór w Hotelu Gołębiewskim. Piękny głos wokalistki z pewnością wprowadzi wszystkich w radosny i wyjątkowy nastrój, który powinien nam towarzyszyć w czasie Bożego Narodzenia. Warto podkreślić, że koncert w Mikołajkach będzie ostatnim świątecznym koncertem Steczkowskiej, wcześniej artystka wystąpi m.in. w Wiśle, Krynicy-Zdrój oraz w Karpaczu.

Wstęp: 79 – 149 zł

Parking: na posesji

www.facebook.com/events/1432651383520956

Hotel Gołębiewski
Mikołajki, ul. Mrągowska 34

W Hotelu Gołębiewskim w Mikołajkach, odbędzie się gorąca impreza andrzejkowa, z widowiskowym pokazem samby (Samba Neon Show). Taniec wykona Kashira – polka, która w swoim dorobku ma występ na karnawale w Rio de Janeiro. Nie zabraknie finezyjnych strojów i klimatu prosto z tego największego i najbardziej radosnego brazylijskiego święta. O muzykę zadba Dj Chriss Jaxx oraz Olga Barej (znana z programów muzycznych tj. X Factor czy Voice of Poland). To będą najgłośniejsze i najbardziej widowiskowe Andrzejki w rytmie gorącej brazylijskiej samby.

Wstęp: 180 zł

Parking: na posesji

www.golebiewski.pl/uploads/Mikolajki/Andrzejki2017.pdf

Kontakt: 87 429 07 00

prognoza pogody

dzisiaj
5 ℃
min. 3 ℃
maks. 6 ℃
opady 1.89 mm
słabe opady deszczu
jutro
7 ℃
min. 3 ℃
maks. 7 ℃
opady 2.72 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
7 ℃
min. 4 ℃
maks. 8 ℃
opady 4.49 mm
słabe opady deszczu
2024-02-24
8 ℃
min. 3 ℃
maks. 12 ℃
opady 0.66 mm
słabe opady deszczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!