Mikołajki

Mikołajki

Lokalizacja

Mikołajki usytuowane są w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim. Ze względu na swe atrakcyjne położenie nad jeziorem Tałta i Jeziorem Mikołajskim miasto uchodzi za żeglarską stolicę Polski. Mikołajki położone są w samym centrum europejskiego szlaku wodnego o długości około 150 km. Szlak ten tworzony jest liczne naturalne zbiorniki wodne połączone rzeczkami lub kanałami. Dzięki temu malowniczemu usytuowaniu Mikołajki nazywane są Perłą Mazur lub Mazurską Wenecją.

Historia miejscowości

Początkowo w miejscu Mikołajek znajdowała się staropruska osada. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1444 roku. Jednak prawa miejskie otrzymały dopiero w 1726 roku od króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I. Mikołajki od 1920 roku stały się popularną miejscowością turystyczną, a w 1945 roku zostały włączone do Polski. Nazwa Mikołajki pochodzi od patrona kościoła św. Mikołaja. Przed reformacją kościół ten prawdopodobnie obsługiwany był przez krzyżackiego kapelana. W 1552 roku do parafii przybył polski pastor Jakub Wilamowski, a w 1798 roku w mikołajkach były prowadzone misje przez polskich księży z parafii w Świętej Lipce.

Atrakcyjna miejscowość dla aktywnych

Mikołajki są miejscowością przyciągającą każdego lata rzesze turystów. Stanowią wspaniałą bazę wypadową do rejsów po pobliskich jeziorach. Są tu wyśmienite warunki do uprawiania wielu sportów wodnych takich jak: kajakarstwa, windsurfingu, sportów motorowych, a także jeździectwa i turystyki pieszej oraz rowerowej. Jest to również wymarzona kraina dla wędkarzy, którzy już od wczesnego poranka udają się na połów nad okoliczne jeziora. W Mikołajkach znajduje się jedno kąpielisko strzeżone (Mikołajki) oraz 3 kąpieliska niestrzeżone (Zełwągi, Tałty, Górkło). Plaża miejska otwarta jest od końca czerwca do końca sierpnia w godzinach 8. 00-20. 00. Zimą można tu uprawiać narciarstwo biegowe i zjazdowe, wędkarstwo lodowe, a także latanie na bojerach W Mikołajkach co roku odbywa się wiele ciekawych wydarzeń i imprez. Do najważniejszych należą Dni Mikołajek, Rajdowe Mistrzostwa Świata, Festiwal Szantowy, a także Mazurski Festiwal Rybny „Rybkę na zdrowie”.

Mikołajskie obiekty warte uwagi

Na terenie Mikołajek oraz w pobliżu miasta znajduję się wiele zabytków oraz miejsc, do których warto zawitać. Należą do nich:

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Mikołajkach – został wzniesiony w latach 1841-1842 na podstawie projektu wykonanego przez Fryderyka Schinkel. Budowla posiada strzelistą wieżę, która widoczna jest w całym mieście.

Kościół Świętego Mikołaja w Mikołajkach – jego budowę rozpoczęto w 1998 r. Świątynia wzniesiona jest na wzniesieniu, posiada wieżę widokową, z której widok robi duże wrażenie. Wieża otwarta jest dla turystów od końca czerwca do 17 sierpnia.

Kościół Matki Bożej Różańcowej – jest to świątynia neogotycka pochodząca z 1910 roku. Wieża kościoła została wybudowana na pamiątkę IV pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Wiszą na niej 2 dzwony: Ave Maria oraz Jan Paweł II.

Muzeum Reformacji – muzeum działa przy Kościele Ewangelicko-Augsburskim. Zostało założone przez księdza Stanisława Pilcha-Pilchowskiego. Znajduje się w nim między innymi zbiór zabytków piśmiennictwa i drukarstwa polskiego na Mazurach sprzed 1945 roku.

Stacja badawcza PAN w Popielnie – istnieje możliwość zwiedzania muzeum stacji, na które należy umówić się telefonicznie. Stacja prowadzi szereg badań, mi. in. nad dziko żyjącymi tarpanami, jeleniami i bobrami.

Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie – położony jest na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, w Puszczy Piskiej. Można tu spotkać wiele różnych zwierząt, w tym jelenie, sarny, bobry, łosie, wilki, żurawie.

Bogactwo Mazur – Fauna i Flora

W pobliżu Mikołajek znajduje się wiele unikalnych miejsc pod względem fauny i flory. Miasto sąsiaduje z Mazurskim Parkiem Krajobrazowym, który została założony w 1977 roku. Jego powierzchnia wynosi 55. 000 ha, lasy zajmują ponad 29. 000 ha, a jeziora i rzeki ok. 17. 000 ha. Na terenie Parku znajduje się 60 jezior wśród których znajduje się największe jezioro w Polsce – Jezioro Śniardwy, a także uznana za jeden z najciekawszych szlaków kajakowych w Europie – rzeka Krutyń. Park ten położony jest na terenie dwóch odmiennych form geomorfologicznych, dzięki czemu występuje tu duża różnorodność i bogactwo fauny i flory. Możemy napotkać tu gatunki zarówno środkowoeuropejskie, jak i południowo-syberyjskie i arktyczne. Na terenie Parku znajduje się także 11 rezerwatów przyrody, w tym jeden z bardziej znanych rezerwatów biosfery – Jezioro Łuknajno, który jest również jedynym w Polsce rezerwatem łabędzia białego.

Noclegi i gastronomia

W Mikołajkach znajduje się bardzo rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna, dzięki czemu każdy turysta bez problemu znajdzie coś co odpowiada jego wymaganiom oraz kieszeni. Znajdziemy tu zarówno hotele wysokiej klasy, pensjonaty, prywatne kwatery jak i campingi i pola namiotowe. Przed wyborem noclegu należy zastanowić się jaki posiadamy budżet oraz w jakim standardzie chcielibyśmy mieszkać. Następnie warto porównać wiele różnych ofert ze sobą i wybrać najbardziej odpowiednią dla nas. W dzisiejszych czasach znacznie pomoże nam w tym Internet oraz portale i serwisy turystyczne, a także strony z opiniami, z którymi zawsze warto się zapoznać. Gdy już wybierzemy konkretny obiekt noclegowy należy dokonać jego rezerwacji możliwie jak najwcześniej. Na sezon miejsca noclegowe są rezerwowane z dużym wyprzedzeniem, dlatego „spóźnialskich” może spotkać rozczarowanie, że w wybranym obiekcie nie będzie już miejsc.

Na terenie Mikołajek znajduje się również wiele restauracji, barów oraz innych punktów gastronomicznych. Będąc na Mazurach warto spróbować przede wszystkim dań rybnych podawanych w różnej formie oraz innych specjałów kuchni mazurskiej, takich jak gulasz po mazursku, plince z pomoćką, karmuszka czy pokuczaj. Grzechem byłoby nie skosztować tych potraw, będąc w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.

Mikołajki ze względu na swe malownicze położenie oraz szereg atrakcji czekających na turystów są warte odwiedzenia. Wybierając się na Mazury z pewnością warto zawitać do tego miasta. Czas spędzony w Mikołajkach na pewno pozostawi wiele pięknych i wspaniałych wspomnień.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Mikołajkach.

Mapa

Aktualności

Plac Wolności
Mikołajki, pl. Wolności

Turniej mężczyzn Strong Man odbędzie się 15 lipca br. jak co roku - na Placu Wolności. W zawodach po raz kolejny zmierzą się ze sobą najsilniejsi panowie z Polski i zagranicy. Oprócz rodaków, zobaczymy gości z Czech, Ukrainy i Słowacji. Przewidziano mnóstwo konkurencji (m. in. podnoszenie ciężarów, przeciąganie lin, ciągi), w których startować mogą jedynie najsilniejsi. Impreza co roku cieszy się ogromną popularnością, do Mikołajek przyjeżdżają wtedy turyści z najdalszych zakątków Polski, aby kibicować najlepszym. Z pewnością nie zabraknie atrakcji i sportowych emocji.

 

 

Wstęp wolny

 

Parking: na ulicy

-
Plac Wolności
Mikołajki, Plac Wolności

Liczne koncerty, znani artyści, regaty i konkursy kulinarne – to wszystko, co spotkać można podczas 3-dniowego święta w Mikołajkach. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci i sposobów na aktywny wypoczynek. 7 lipca to dzień koncertów, który rozpoczną występy gwiazd programu The Voice of Poland (m. in. Kamil Bijoś, Michał Grobelny, Ernest Staniaszek). Kolejne dni to festyn kulinarny (Rybkę na zdrowie), parada statków oraz wieńczący dzień pełen wrażeń koncert Sylwii Grzeszczak. W niedzielę mnóstwo atrakcji dla najmłodszych – występy dzieci z okolicznych szkół oraz wiele zabaw i konkursów. Dni Mikołajek nie można przegapić, to jedna z najważniejszych imprez dla mieszkańców i turystów.

 

Wstęp wolny

 

Parking: na ulicy

www.facebook.com/events/2012627192298144

 

-
Plaża miejska
Mikołajki, Plac Wolności

Już 25.06 wszyscy chętni mogą wziąć udział w klasycznym maratonie MTB. Wyścig zaczynający się na Placu Wolności to duża runda o długości ok. 30 km na bardzo urozmaiconej trasie. Rowerzyści będą mieli do pokonania dużo podjazdów, bo prawie 500 m przewyższenia na drodze. Siły będą im dodawać piękne mazurskie widoki – leśne dukty, zbocza jezior, kręte dróżki. Wystarczy się tylko zarejestrować na stronie i można spróbować swoich sił w wyścigu brzegiem jeziora Mikołajskie i Bełdany.

 

Wstęp wolny

www.facebook.com/events/1344905495544799

Zapisy: www.mazurymtb.pl/users/Users/login?redirect=%2Fzawody%2Frejestracja%2F13

prognoza pogody

dzisiaj
17 ℃
min. 15 ℃
maks. 17 ℃
opady 8.27 mm
umiarkowany deszcz
jutro
17 ℃
min. 16 ℃
maks. 18 ℃
opady 2.46 mm
lekki deszcz
pojutrze
17 ℃
min. 13 ℃
maks. 17 ℃
opady 4.44 mm
umiarkowany deszcz
2017-07-02
15 ℃
min. 13 ℃
maks. 17 ℃
opady 2.33 mm
lekki deszcz
noclegi w Mikołajkach

noclegi w Mikołajkach

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!