Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Porcelany w Wałbrzychu

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu zostało założone przez ówczesne Towarzystwo Starożytności Ziemi Wałbrzyskiej w 1908 roku, jednak jego uroczyste otwarcie dla publiczności miało miejsce tuż po II wojnie światowej, czyli w 1947 roku. W tym czasie zbiory muzeum zostały zabezpieczone przed tutejsze władze terenowe, natomiast w 1949 roku zostało one upaństwowione i otrzymało nazwę Muzeum w Wałbrzychu.

Działy muzeum

W Muzeum Porcelany znajduje się kilka bardzo interesujących działów – ceramiki, sztuki, geologii, oświaty, historii miasta i regionu, a także pracownia konserwacyjna. Dział ceramiki utworzono w 1968 roku i obejmuje on ponad 10 tysięcy obiektów kolekcji ceramicznej, która składa się zarówno z historycznej, jak i współczesnej porcelany. Część kolekcji porcelany pochodzi z wytwórni europejskich krajów, jednak można tutaj również podziwiać ceramikę polską pochodzącą z Ćmielowa oraz Korca. Największą grupą obiektów tego działu jest porcelana szkliwiona, jednak w muzeum można również podziwiać porcelanę nieszkliwioną, terakoty, fajans, kamionki oraz przedmioty wyprodukowane z innego tworzywa ceramicznego. Najważniejszym elementem całej przepięknej kolekcji są wyroby pochodzące z wałbrzyskich manufaktur, a w szczególności porcelanowe dzieła autorstwa Carla Franza Kristera, Carla Roberta Tielscha, Hermanna Ohmego i Franza Prausego.

Plenery ceramiczne

Jeśli chodzi o dzieła współczesnej ceramiki artystycznej i unikatowej, to zbiory wałbrzyskiego muzeum obejmują ponad 400 prac, a cała kolekcja to swoiste odbicie rozwoju twórczości artystów pochodzących nie tylko z Polski, ale również z zagranicznych państw, którzy od 1977 roku uczestniczą w plenerach ceramicznych. Wspomniane plenery odbywały się każdego roku, natomiast po ich zakończeniu artyści w siedzibie muzeum prezentują swoje prace.

Bardzo ciekawym działem muzeum jest dział sztuki, który powstał w latach 80 – tych XX wieku, a wśród jego zbiorów znajdują się prace malarskie, wyroby śląskiego rzemiosła artystycznego, litografie oraz dzieła współczesnej sztuki polskiej. Wybierając się zatem na wycieczkę do Wałbrzycha, koniecznie należy zobaczyć tutejsze Muzeum Porcelany wraz z jego przepiękną kolekcją.

Najważniejsze informacje dla zwiedzających

Muzeum jest otwarte dla zwiedzających w następujących godzinach: poniedziałek-niedziela 10:00 – 16:00, środa 10:00 – 18:00. Bilety wstępu kosztują: normalny 12 zł, ulgowy 7 zł, rodzinny (do 5 osób) 24 zł, grupowy (min. 10 osób) 8 zł. Więcej szczegółowych informacji dostępnych jest pod adresem http://muzeum.walbrzych.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Porcelany w Wałbrzychu