Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Ratusz w Rzeszowie

Noclegi w pobliżu Ratusza w Rzeszowie

Ratusz w Rzeszowie

Obecny rzeszowski ratusz, który możemy podziwiać nie jest pierwotnym budynkiem ratuszowym. Pierwszy budynek o charakterze ratusza istniał mniej więcej w XIV wieku, jednak prawdopodobnie został on zniszczony na skutek pożarów, a także wojen.

Współczesny ratusz

Data powstania współczesnego ratusza jest szacowana mniej więcej na koniec XVI wieku. Niestety ponad pół wieku później, znowu został on bardzo mocno zniszczony. Było to dokładnie w czasie najazdu Jerzego Rakoczego. Na szczęście architektura nie została całkowicie zniszczona, dzięki czemu ratusz bardzo szybko został nie tylko wyremontowany, ale również rozbudowany. W ten sposób powstała dodatkowo wieża zegarowa.

Kolejne życie dla ratusza

Na początku XIX wieku ratusz ponownie przeszedł odnowę pod kierownictwem Johanna Burgallera. Nie wiadomo i nie sprawdzono tego, czy w obecnych murach ratusza znajdują się również stare mury poprzedniego budynku. Okazuje się, że pod koniec XIX wieku planowano wybudowanie zupełnie nowego ratusza. Jednocześnie miał on być rzeszowskim pierwowzorem dla architektury odnoszącej się do krakowskiego renesansu.

Obecnie mówi się o ostatnich zapiskach świadczących o tym, że ratusz miał być ponownie przebudowany w ostatnich latach XIX wieku. Dlatego właśnie zamiast renesansowych elementów, zawiera w sobie wyłącznie elementy neogotyckie, jak i również elementy neorenesansowe.

Siedziba prezydenta Rzeszowa

Ratusz, który jest oczywiście budowlą zabytkową, jednocześnie pełni rolę siedziby prezydenta Rzeszowa i Urzędu Miasta. Przychodząc codziennie pod ratusz miejski w samo południe, można wysłuchać hejnału miasta. Miasto te kryje w sobie jeszcze więcej ciekawych zabytków.

Polecane obiekty w pobliżu Ratusza w Rzeszowie