Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie

Noclegi w pobliżu Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie

Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie

Inną nazwą Pomnika Czynu Rewolucyjnego jest Pomnik Walk Rewolucyjnych. Upamiętnia on walczących rewolucjonistów i bohaterskie walki o wolność, które rozegrały się na terenie Rzeszowa i okolic. To wyjątkowe miejsce historyczne postawione ku czci bohaterów przeszłości.

Budowa

Inicjatorem budowy pomnika zainicjowanej pod koniec lat 60-tych był Władysław Kruczek, ówczesny I sekretarz KW PZPR. Obecnie jednak pojawiają się niepotwierdzone informacje, o rzekomych innych autorach, jednak do tej pory nieznanych. Pomnik ma oficjalnie dwie strony. Pierwszą z nich jest rzeźba Nike, natomiast z drugiej strony można podziwiać rzeźby przedstawiające twarze robotnika, żołnierza oraz chłopa wraz ze sztandarem rewolucji. Wykonawcą tych rzeźb był Marian Konieczny. Jest to jednocześnie to autor Nike – rzeźby stojącej w stolicy Polski.

Lokalizacja pomnika

Obecna lokalizacja pomnika budziła początkowo wiele wątpliwości. Dopiero ostatecznie zdecydowano się na postawienie pomnika w Parku Bernardyńskim. Jego budowa rozpoczęła się dopiero na dobre w 1971 roku. Do jego budowy wykorzystano ponad kilkadziesiąt żelbetonowych elementów. Wśród nich znajdowały się między innymi pale o długości 10 metrów, jak i segmenty o długości ponad 1 metra. W pobliżu pomnika zdecydowano się na wybudowanie specjalnego Placu Defilad. Uroczyste odsłonięcie monumentu odbyło się 1 maja 1974 roku. Do chwili obecnej nie wprowadzono do jego konstrukcji żadnych zmian, oprócz dołączenia do niego herbu Rzeszowa.

Polecane obiekty w pobliżu Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie