Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Pomnika Łuczniczki w Bydgoszczy

Pomnik Łuczniczki w Bydgoszczy

Pomnik Łuczniczki aktualnie znajduje się w parku Jana Kochanowskiego. Nie jest to jednak pierwotne miejsce usytuowania tej odlanej w brązie rzeźby. Uważa się ją za jedną z najstarszych posągów w mieście oraz za jego symbol.

Historia Pomnika Łuczniczki

Wysoki na 2,1 m monument jest dziełem Ferdinanda Lepcke. Fundatorem sprowadzenia jej do Bydgoszczy został Lewin Louis Aronsohn. Przedstawia młodą, nagą kobietę, która napina cięciwę łuku. Cokół, na którym znajduje się rzeźba wykonano z różowego granitu. „Łuczniczka” powstała w 1908 r. Eksponowano ją na licznych wystawach na terenie Niemiec. Została bardzo pozytywnie przyjęta przez krytyków. Bydgoszczanie jej pomniejszoną wersję podziwiać mogli podczas wystawy Niemieckiego Towarzystwa Sztuki i Wiedzy w Bydgoszczy w maju 1910 r.

Zawirowania z lokalizacją

Oryginał pojawił się w mieście dwa miesiące później. Jego pierwotną lokalizacją był Plac Teatralny. Odsłonięcie „Łuczniczki” miało miejsce 18 października 1910 r. Posąg nagiej kobiety w centrum miasta wzbudzał wiele kontrowersji wśród jego mieszkańców. W związku z tym w latach 20. XX w. podjęto decyzję o usunięciu pomnika z miasta. Ostatecznie przesunięto Łuczniczkę w głąb placu, z dala od ulicy. Na początku wojny na podstawie decyzji okupantów wróciła na swoje dawne miejsce. Po zakończeniu działań wojennych, w których czasie została tylko lekko uszkodzona, odrestaurowano ją w 1948 r. 7 lat później po raz kolejny przeniesiono „Łuczniczkę” - stanęła na skwerze przy muzeum, a w 1960 roku umieszczono ją w parku Jana Kochanowskiego. Do dziś nie ustalono, kogo przestawia monument. Mówi się, że może to być przyjaciółka lub córka fundatora.

Symbol Bydgoszczy

Rzeźba Łuczniki jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Bydgoszczy. To miejsce spotkań jego mieszkańców oraz obowiązkowy punkt na mapie wszystkich wycieczek po mieście. Jej postać, pomimo upływu lat, wciąż niezmiennie zachwyca. Wizerunek „Łuczniczki” umieszcza się na znaczkach, plakatach, rzeźbach i innych pamiątkach z miasta. Park Jana Kochanowskiego czyny jest całodobowo, wstęp na jego teren jest bezpłatny.

Od nazwy Rzeźby Łuczniczki pochodzi nazwa bydgoskiej drużyny futbolu amerykańskiego – Bydgoszcz Archers (Łucznicy).

Polecane obiekty w okolicy Pomnika Łuczniczki w Bydgoszczy